RUSZYŁ MAZOWIECKI GRAVEL

Dzisiaj o godzinie 6:00 wystartował pierwszy Mazowiecki Gravel – największy ultramaraton rowerowy na Mazowszu. W ciągu najbliższych 2 dni uczestnicy odwiedzą ponad 60 miejscowości pokonując prawie 550 km.

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna z dumą objęła to wydarzenie patronatem. Maratończycy odwiedzą m.in.: Warkę, Sochaczew, Wyszogród, Czerwińsk nad Wisłą, Ciechanów, Brok, Muzeum Zbrojownia Zamek w Liwie, Jeruzal oraz Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku.

To 550 km do przejechania na rowerach w maksymalnie 64 godziny (czyli niecałe 3 doby!) w formule bez wsparcia – Mazowiecki Gravel to zadanie dla ludzi twardych i mocnych jak tutejsze twierdze, a dzięki wytrwałym treningom i sile woli pięknym jak pałace w naszym regionie.

Zawodników i zawodniczek będzie ponad 200, zamków i pałaców na trasie nieco mniej, ale to są za obiekty. Trzy fantastyczne zamki gotyckie, pozostałość po władcach księstwa mazowieckiego – w Ciechanowie, Czersku i Liwie, a także ruiny zamku w Sochaczewie i wspomnienie po twierdzy na Górze Zamkowej w Wyszogrodzie, unikalny kościół obronny w Brochowie, romańska katedra w Czerwińsku ze śladami ostrzenia mieczy przed bitwą pod Grunwaldem, ruiny zamku biskupów płockich w Broku i niezwykłe forty twierdzy Różan.

Nie zapominamy o pałacach – pierwszy uczestnicy wyprawy będą mogli zobaczyć w promieniach wschodzącego słońca tuż przed startem. To oczywiście pałac w Winiarach – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Jeśli ktoś nie zdąży zobaczyć go przed startem, może do niego zajrzeć po dotarciu na metę – też w Warce.

Absolutnie nie można ominąć neogotyckich cacek architektonicznych odrestaurowanych z ogromną pieczołowitością – pałaców w Starej Wsi i Opinogórze. Opinogóra to zresztą dużo więcej niż pałac – to duże założenie parkowo-pałacowe, dawna posiadłość rodziny Krasińskich i uwielbiane przez turystów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Mazowiecki Gravel 2021 to pierwsza edycja rowerowego ultramaratonu, którego trasa biegnie dookoła Mazowsza. Organizatorzy rajdu – Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel są zapalonymi rowerzystami i czerpią ogromną frajdę z wypraw jednośladami.

Zdjęcie: Archiwum MROT
Źródło: Mazowiecki Gravel