SZANSE NA OŻYWIENIE ŚWIATOWEJ BRANŻY TURYSTYCZNEJ

Po wielu latach wzrostu branża turystyczna doświadczyła dramatycznego załamania i jest jednym z najbardziej dotkniętych sektorów gospodarki. Ilość podróży w 2020 roku spadła o blisko 70%. Pomimo globalnych spadków w 2020 r. najnowsze wyniki badań dają nadzieję na nadchodzący rok – dwie trzecie turystów zamierza ponownie wyjechać za granicę w 2021 r.

W roku 2020, World Travel Monitor® firmy IPK zanotował globalny spadek liczby podróży międzynarodowych o 70%.

Segmentami najbardziej dotkniętymi przez globalny kryzys był wyjazdy wakacyjne i podróże służbowe. Zgodnie z przewidywaniami podróże lotnicze zostały także dotknięte pandemią, notując spadki o 74%.

Wyniki globalnego badania IPK ze stycznia tego roku dają jednak powód do nadziei – 62% ankietowanych osób zamierza w tym roku wyjechać za granicę.

Respondenci pytani o plany na ten rok skupiają się głównie na wyjazdach wakacyjnych. Poza tym, w porównaniu z podróżami przed pandemią, istnieje ogromne zainteresowanie wyjazdami połączonymi z odwiedzaniem znajomych i rodziny.

Jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy zagraniczne w 2021 r., istnieje duże zainteresowanie wypoczynkiem na plaży. Na drugim miejscu plasują się wycieczki do miast (głównie wśród Azjatów), a na trzecim – wakacje zorientowane na przyrodę, co oznacza znaczny wzrost popularności tego segmentu w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Najnowsze badania pokazują również utrzymujące się duże zainteresowanie podróżami lotniczymi, co może wpłynąć przy okazji na ożywienie w branży hotelarskiej.

Europejczycy zapytani o preferowane kierunki wyjazdów w 2021 r. zdecydowanie preferują destynacje europejskie. Na pierwszym miejscu znalazła się Hiszpania, a za nią Włochy, Niemcy i Francja. Wśród Amerykanów i Azjatów głównym wyborem są również wyjazdy w obrębie własnych kontynentów.

Szanse na globalne ożywienie międzynarodowego przemysłu turystycznego są bardzo duże. Na całym świecie istnieje silna chęć podróżowania. Wraz z coraz większą dostępnością szczepionek, zostanie zniwelowany jeden z powodów obaw przed podróżowaniem – ryzyko zarażenia się. Dzięki temu można spodziewać się szybkiego i wszechstronnego przywrócenia globalnego zapotrzebowania na podróże zagraniczne. Cel ten mógłby zostać osiągnięty w 2022 lub w 2023 roku.

Zdjęcie: Pixabay
Źródło: ITB Berlin / IPK International