TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI DLA TURYSTYKI I EDUKACJI

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna serdecznie zaprasza do udziału w konferencji „Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej” prezentującej ciekawe rozwiązania dotyczące możliwości innowacyjnego wykorzystania potencjału kulturowego dla rozwoju oferty turystycznej, która odbędzie się w dniu 27 października br. w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie w godz. 10.00 – 16.30.

Konferencja podsumowuje realizację kolejnego już projektu związanego z rozwojem i promocją turystyki wiejskiej na Mazowszu pt. „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Celem projektu jest promocja i upowszechnienie tradycji mazowieckiej wsi w kontekście jej potencjału dla kreowania oferty turystycznej oraz w kontekście wspierania edukacji regionalnej na Mazowszu.

Realizacja projektu zakładała:

  1. Opracowanie i publikację przewodnika „Poznaj tradycje mazowieckiej wsi”.
  2. Realizację cyklu wideo-wywiadów z ciekawymi osobami – mieszkańcami obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanymi w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
  3. Realizację filmów prezentujących poszczególne miejsca, atrakcje, w których kultywowane są tradycje (w postaci rzemiosła, muzyki, tańca, kulinariów etc.) przez pryzmat ludzi, zaangażowanych w pielęgnowanie tych tradycji.
  4. Opracowanie cyklu artykułów o ciekawych osobach – mieszkańcach obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanych w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (jak m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
  5. Publikację opracowanych materiałów – wideo-wywiadów, filmów, artykułów oraz przewodnika – na stronach administrowanych przez MROT: modanamazowsze.pl, mrot.pl oraz w zintegrowanych mediach społecznościowych w kanałach Facebook, Instagram, YouTube.

 

Wszystkie rezultaty projektu zaprezentujemy Państwu podczas konferencji. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy i prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 26 października na adres: biuro@mrot.pl.

Ilość miejsc na konferencji jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI

09.30 – 10.00 – rejestracja uczestników

10.00 – 10.30 – otwarcie konferencji, powitanie uczestników, rozmowy z zaproszonymi gośćmi

10.30 – 10.45 – wprowadzenie do tematu konferencji, prezentacja programu

10.45 – 11.45 – prezentacja osób/podmiotów kultywujących tradycje na Mazowszu (cz. 1)

11.45 –12.45 – wykład ekspercki pt. „Turystyka zrównoważona na obszarach wiejskich – włączanie lokalnych społeczności i ochrona lokalnych tradycji”

12.45 – 13.15 – przerwa kawowa i degustacja produktów tradycyjnych i innych lokalnych specjałów, m.in. w ramach Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

13.15 – 14.15 – prezentacja osób kultywujących tradycje na Mazowszu (cz. 2)

14.15 – 15.15 – wykład ekspercki pt. „Trendy w turystyce kulturowej oraz prezentacja dobrych praktyk w zakresie rozwoju produktów turystyki wiejskiej wykorzystujących dziedzictwo kulturowe”

15.15 – 15.30 – Dyskusja i podsumowanie konferencji

15.30 – 16.30 – Obiad i rozmowy uczestników w kuluarach

 

 

Zdjęcie tytułowe: Centrum Folkloru Polskiego KAROLIN.