ULTRAMARATON ROWEROWY VIA REGIA

Już za 10 dni świat kolarstwa przygodowego ujrzy pierwszą odsłonę Ultramaratonu Rowerowego Via Regia. To pierwszy międzynarodowy rajd gravelowy łączący Berlin z Warszawą.

650-kilometrowa trasa zacznie się na szczycie wzgórza Kienberg, na której znajduje się m.in. park Ogrody Świata, założony w 1987 z okazji 750-lecia miasta. Dalej pobiegnie szutrowymi drogami przez wschodnią Brandenburgię do Kostrzyna, gdzie pokona granicę państwa na Odrze. Kolejny etap przez malowniczą groblą przez Park Narodowy Ujście Warty prowadzi na rynek w Gorzowie, gdzie na uczestników będzie czekał punkt wsparcia, z którego ruszą do Santoka i Puszczy Noteckiej z jej fantastycznymi szutrowymi alejami. Dalej trasa wiedzie przez kolebkę państwa polskiego i historyczne miejsca Szlaku Piastowskiego – Jezioro Lednickie, Gniezno, Strzelno, Kruszwicę oraz Brześć Kujawski – tu w ośrodku Wahadło na kolarzy czekać będzie drugi punkt wsparcia z gorącą zupą i możliwością przespania się. Ostatni etap rajdu pobiegnie przez urokliwe tereny Mazowsza. W Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym kolarze przejadą wzdłuż Skrwy Lewej i przez urokliwe Jezioro Soczewka. Na trasie nie mogło też zabraknąć Płocka – historycznej stolicy piastowskiej i drogi wzdłuż królowej polskich rzek – Wisły. Ultramaraton zakończy się przy nowej atrakcji Warszawy – nowopowstałej kładce pieszo-rowerowej, która co weekend przyciąga tłumy.

O genezę nowego rajdu zapytaliśmy jego twórców – autorów najpopularniejszego rajdu przygodowego: Mazowiecki Gravel.

– Chcieliśmy stworzyć wydarzenie, które pomoże pokonać kolejne granice. Dla wielu uczestników będzie to najdłuższy przejechany dystans w życiu. Oczywiście walory krajoznawcze były też bardzo ważne – trasa wiedzie przez miejsca wpisane w najstarszą historię Polski. Nie każdy ma świadomość, że poza Gnieznem, również Poznań, który mijamy oraz Płock przez którego centrum przejedziemy były stolicami naszego kraju – mówi Bartosz Swacha, prezes Stowarzyszenia Mazowiecki Gravel, organizator utramaratonu.

– Poza aspektami turystycznymi, czy sportowymi chcieliśmy mocno postawić na integrację środowisk gravelowych z sąsiednich krajów. Dlatego w dzień przed startem odbędzie się rowerowe zwiedzanie stolicy Niemiec poprowadzone przez Tima, berlińczyka – organizatora rajdu Wiedeń-Berlin biegnącego oryginalną trasą rowerową z końca XIX wieku. Będzie także miała miejsce wspólna kolacja – dodaje Marcin Twaróg, współorganizator wydarzenia.

Maratończycy wyruszą na trasę 2 maja o świcie i będą mieli na ukończenie całego dystansu 4 dni. To niemałe wyzwanie, bo oznacza to konieczność pokonania minimum 163km każdego dnia – z własnym wyposażeniem i w trybie samowystarczalności. Jednak biorąc pod uwagę wyniki najszybszych rowerzystów w Mazowieckim Gravelu 2023 można się spodziewać, że pierwszy kolarz dotrze na metę w około 24 godziny. To oszałamiający czas, jak na jazdę amatorską po drogach szutrowych, polnych i lokalnych asfaltach, tym bardziej, że wszyscy poruszają się w ruchu otwartym. Może to dać średnią około 27 km/h. Postępy będzie można śledzić na specjalnie przygotowanej do tego celu stronie: viaregia.bbtracker.pl. Każdy z uczestników będzie wyposażony w nadajnik, który dokładnie wskaże jego pozycję. Kibicujemy wszystkim i czekamy na nich na mecie!

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej viaregia.cc, Facebook’u i Instagramie.
Partnerami Ultramaratonu są Samorząd Województwa Mazowieckiego, Kujawsko-Pomorskiego oraz Lubuskiego oraz Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna. Wydarzenie objęte jest patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Źródło i zdjęcia: viaregia.cc