USŁUGI TURYSTYCZNE UWOLNIONE Z RESTRYKCJI OD POŁOWY MAJA?

Od czerwca wszystkie sektory gospodarki mają zostać „uwolnione” – utrzymane będą restrykcje sanitarne, ale nie będzie zakazu prowadzenia działalności – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jest też zwolennikiem rozwiązania zakładającego wcześniejsze udostępnienie usług dla osób zaszczepionych.

„Chciałbym, i taka jest też intencja ministra Niedzielskiego, żeby od maja luzowanie gospodarki nabrało tempa. Liczę na to, że od czerwca polska gospodarka wróci do swobodnego obrotu gospodarczego. Czyli że pewne rygory sanitarne oczywiście będą zachowane, ale nie będzie już żadnych branż, które nie mogłyby prowadzić działalności” – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas Lubelskiego Forum Gospodarczego.

Odmrożenie turystyki od czerwca

Jak zapowiadał, nie oznacza to, że skończą się tarcze branżowe. „Dziś obejmują one 62 branże. Te, które dotknięte będą jakimiś obostrzeniami będą mogły liczyć na ich przedłużenie tak długo, jak długo dotknięte będą one ograniczeniami.”

„Przygotowujemy też plan restartu turystyki. Musimy uratować jak najwięcej polskich firm z tego sektora. Do roku 2020 to była bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina polskiej gospodarki, w której działało mnóstwo rodzinnych firm. Trzeba zapobiec temu, żeby rynek polski został zdominowany przez kilka zagranicznych koncernów turystycznych, a widzimy takie ruchy ze strony innych krajów europejskich, które wspierają takie ruchy” – dodał.

Według wicepremiera zaraz po długim majowym weekendzie należy rozpocząć zakrojone na szeroką skalę odmrażanie, w pierwszej kolejności handlu i usług. „Uważam, że tutaj obostrzenia powinny całkowicie zniknąć” – powiedział Jarosław podczas konferencji prasowej, która odbyła się po forum.

Usługi dla zaszczepionych wcześniej

“Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić zwłaszcza dla osób zaszczepionych usługi turystyczne, usługi gastronomiczne, Należy otworzyć kluby fitness. Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia kluby fitness, a więc te branże, które zostały dotknięte najostrzejszymi ograniczeniami, będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca. Natomiast maj powinien być okresem takiego stopniowego dochodzenia do owego otwarcia” – dodał.

Na pytanie, czy konkretne usługi będą dostępne dla osób zaszczepionych, Jarosław Gowin odpowiedział:

„Ja jestem zadeklarowanym zwolennikiem takiego rozwiązania, dlatego że musimy wszyscy okazać solidarność z przedsiębiorcami, z reprezentantami tych branż. To jest polski kapitał, jeśli chodzi o turystykę i gastronomię. To są często prężnie rozwijające się do roku 2020 firmy rodzinne i uważam, że skoro ktoś już jest po podwójnym szczepieniu, jest w pełni bezpieczny, to tego typu osoby z odpowiednimi certyfikatami powinny móc zacząć korzystać zarówno z usług turystycznych, jak i z usług gastronomicznych.”

Według Jarosława Gowina uruchomienie odpowiednich certyfikatów byłoby możliwe mniej więcej od połowy maja. Podkreślił, że tego typu rozwiązania są opracowywane w różnych krajach europejskich, wymagają jednak odpowiedniego zaplecza informatycznego.

Zdjęcie: Pixabay
Źródło: www.WaszaTurystyka.pl