WIELKI KONKURS FOTOGRAFICZNY NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA

To już dni zgłoszeń do 19. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego. Co zrobić, żeby wziąć udział? Jakich zdjęć szuka jury? Jak wygrać Wielki Konkurs Fotograficzny? Może warto zajrzeć do swojego archiwum zdjęć z wakacji i podróży – również po Mazowszu – i stworzyć sobie szansę na początek kariery w branży fotograficznej?

Wielki Konkurs Fotograficzny to już tradycja w redakcji National Geographic Polska. Od prawie 20 lat redakcja zaprasza fotografów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, do dzielenia się swoimi pracami. Poprzednie edycje są dowodem na to, że wygrana w konkursie może być początkiem kariery w branży foto.

19. edycja WKF to 6 nowych kategorii konkursu:

FOTOREPORTAŻ – wyłącznie seria zdjęć o określonej konstrukcji fabularnej. W skład jednej serii zdjęć powinno wchodzić od 5 do 8 zdjęć. Jeden Uczestnik może przesłać maksymalnie 3 (trzy) serie zdjęć. Autorem wszystkich zdjęć wchodzących w skład jednej serii powinna być jedna osoba.
LUDZIE
KRAJOBRAZ
ZWIERZĘTA
EKOLOGIA I ZMIANY KLIMATU
POLSKA NIEOCZYWISTA

We wszystkich kategoriach poza Fotoreportażem uczestnicy mogą przesyłać maksymalnie 4 zdjęcia.

W tym roku konkursowe prace będą oceniane przez jury w składzie:

• Łukasz Załuski – redaktor naczelny National Geographic Polska,
• Agnieszka Franus – zastępczyni redaktora naczelnego National Geographic Polska,
• Iwona El Tanbouli-Jabłońska – dyrektorka artystyczna National Geographic Polska,
• Marek Arcimowicz – fotograf National Geographic Polska,
• Paweł Młodkowski – fotograf National Geographic Polska,
• Julia Zabrodzka – fotografka i dziennikarka współpracująca między innymi z „National Geographic Traveler”,
• Marcin Dobas – fotograf National Geographic Polska.

Jak wygrać Wielki Konkurs Fotograficzny?

Uczestnicy Wielkiego Konkursu Fotograficznego co roku zastanawiają się, jak zdobyć serca jury. Na to nie ma sprawdzonego przepisu. Jurorzy są jednak zgodni co do tego, że warsztat, choć ważny, nie zawsze odgrywa kluczową rolę. Istotne jest również to, aby zdjęcia wywołały pewne emocje, rezonowały z odbiorcami. W końcu w historii National Geographic, na łamach magazynu wiele razy publikowano fotografie, które zachwycały nie tylko estetyką, ale też przekazem.

– Ocenianie zdjęć to jedno z najtrudniejszych zawodowych wyzwań, z którymi mam do czynienia w redakcji. Niełatwo jest bowiem równoważyć subiektywne odczucia z docenianiem mistrzowskiego rzemiosła. Wierzę, że te najlepsze z najlepszych fotografii nie tylko powinny wyróżniać się użyciem kolorów, kompozycją, oświetleniem czy jakością techniczną, ale w równym stopniu oddziaływać na odbiorcę – skłaniać do myślenia, a nawet wywoływać sprzeciw – mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic Polska.

Iwona El Tanbouli-Jabłońska już po raz kolejny będzie oceniać konkursowe prace. Jak przyznaje, jedna z nowych kategorii wzbudza jej szczególne zainteresowanie.

– Zawsze z dużą ciekawością czekam na kolejny konkurs fotograficzny National Geographic. Mimo że będzie to już 19. edycja, to za każdym razem jest inna i napływają bardzo ciekawe zdjęcia. Jednak w tym roku stworzyliśmy kategorię, która wydała się nam niezbędna: Ekologia i Zmiany Klimatu. Misją National Geographic jest ochrona środowiska naturalnego, pokazywanie zmian, jakie dzieją się na naszych oczach oraz co i jak robić, żeby chronić naszą planetę. Bardzo jestem ciekawa, jakie zdjęcia pojawią się w tej kategorii – dodaje dyrektorka artystyczna National Geographic Polska.

Konkursowe prace można nadsyłać do 29 października 2023 przez formularz na stronie internetowej Wielkiego Konkursu Fotograficznego: https://wkf.national-geographic.pl/

Trzymamy kciuki !!!

Źródło i grafika: National Geographic Polska