WYBIERAMY „CUDA MAZOWSZA”

Zapraszamy do głosowania na nowy „Cud Mazowsza” w internetowym plebiscycie redakcji National Geographic Traveler „Cuda Polski 2023”. Użytkownicy z całej Polski mogą głosować na najbardziej atrakcyjne, zaskakujące i warte odwiedzenia miejsca w każdym województwie. Wybierz najciekawszy nowy „Cud Mazowsza”.

Z Mazowsza do plebiscytu „Cuda Polski 2023” National Geographic Traveler nominowane zostały:
– Park Nauki Torus w Ciechanowie
– Centrum Folkloru Polskiego Karolin
– Fabryka Norblina

Zapraszamy do głosowania i wyboru najciekawszego obiektu spośród nominowanych „Cudów Mazowsza” pod adresem: www.national-geographic.pl/cuda-polski
Głosowanie potrwa do 16 lipca – można głosować codziennie! A już 24 lipca poznamy 16 nowych Cudów Polski 2023 roku! Po jednym w każdym województwie. Wyniki zostaną opublikowane w serwisie national-geographic.pl oraz szerzej zaprezentowane na łamach prasowego wydania jesiennego Travelera.

PARK NAUKI TORUS W CIECHANOWIE

Torus to jedna z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie: zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazł się na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie przygotowanym przez The World Geography. Naukowa nazwa połączenia dwóch form przestrzennych brzmi: torus na hiperboloidzie obrotowej jednopowłokowej. A gdybyśmy sięgnęli po porównania kulinarne: pączek z dziurką na zakręconej wiązce spaghetti.

Park Nauki Torus w Ciechanowie wystartował w sierpniu 2019 roku, nieustannie się rozwija i przyciąga coraz większe rzesze spragnionych wiedzy naukowej i dobrej zabawy. Tylko w 2022 roku odwiedziło go ok. 20 tysięcy gości! To był bardzo dobry rok dla Torusa, który zdobył wówczas tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza 2022.

Ważną misją ciechanowskiego Parku Nauki jest adresowanie programu edukacji poprzez zabawę nie tylko do dzieci, ale również do osób dorosłych, czyli stworzenie programu wystaw i zajęć dla gości od 5 do 105 lat. Oferta parku koncentruje się na naukach ścisłych, głównie chemii, fizyce i matematyce, ale ważna są też ekologia i edukacja klimatyczna. Także miłośnicy sztucznej inteligencji mogą tu zaspokoić ciekawość na temat swoich fascynacji.

Więcej o obiekcie: www.parknaukitorus.pl

CENTRUM FOLKLORU POLSKIEGO KAROLIN

Jedyne taka w kraju komplementarna i multimedialna ekspozycja folkloru polskiego fantastycznie łącząca tradycje i nowoczesność w siedzibie tak znaczącego dla kultury polskiej Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze im. T. Sygietyńskiego – w Pałacu Karolin w Otrębusach k. Warszawy. Centrum Folkloru Polskiego Karolin powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. Drugim ukazanie stylu, jaki przez lata wykreował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze, prezentując stylizację polskiego folkloru w postaci barwnego widowiska zawierającego elementy muzyki i tańca.

W Karolinie można przeżyć rodzinną przygodę czyli zwiedzić ekspozycję Centrum Folkloru Polskiego Karolin, wziąć udział w warsztatach, obejrzeć spektakle edukacyjne, uczestniczyć w koncertach, pospacerować alejami zabytkowego parku lub spędzić czas z dziećmi na placu zabaw.

Więcej o obiekcie: www.karolinmazowsze.pl

FABRYKA NORBLINA

To 2 hektary terenu na warszawskiej Woli przepełnionego niezwykłą historią. Obszar, który przez lata był zaniedbaną perła poprzemysłowej architektury, przekształcił się w nową część miasta z biurami, sklepami, restauracjami, kawiarniami, ekobazarem, kinem i muzeum.

Wśród 10 zabytkowych budynków poczuć można 240-letnią historię tego miejsca. Na terenie Muzeum znajduje się aż 50 maszyn i urządzeń, czyli kompletny ciąg technologiczny dawnej fabryki. Znajdziemy tu piec hartowniczy czy piece żarowe, w których niegdyś były wygrzewane półprodukty. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia do wnętrza jednego z takich urządzeń, ponieważ został on – za zgodą Konserwatora Zabytków – przecięty na pół, a jedna z jego komór wypreparowana tak, by można było od środka zajrzeć do tego urządzenia i poznać z bliska jej wnętrze i sposób funkcjonowania.

Prawdziwą gratką dla miłośników starych maszyn będzie z pewnością hydrauliczny akumulator wyrównawczy do 520-tonowej prasy poziomej. To największy i jeden z cenniejszych eksponatów w Muzeum Fabryki Norblina – tym bardziej wyjątkowy, że na świecie pozostały już tylko cztery takie egzemplarze. Jeden z nich podnosił londyński Tower Bridge. Podczas wycieczki warto udać się także na taras widokowy i przez lunetę czasu zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniał się teren i jego zabudowa.

Wizyta w Muzeum Fabryki Norblina nie jest typowym zwiedzaniem. Nie znajdziemy tu obiektów odgrodzonych sznurami, bo te – mimo, że często bardzo cenne – wkomponowane są w przestrzeń całego kompleksu. Zwiedzanie Muzeum to edukacyjny spacer, coś w rodzaju gry miejskiej, podczas której podziwiać możemy bardzo umiejętne połączenie starych zrewitalizowanych budynków z nowoczesnymi formami. Ławki zrobione z wagoników, szyny, które towarzyszą nam na uliczkach całego kompleksu, zachowane oryginalne posadzki przemysłowe czy oryginalne oświetlenie fabryczne nad zabytkowymi maszynami to tylko kilka przykładów nowoczesnego przeznaczenia tych dawnych elementów. Dzięki nim poczuć można tożsamość i ducha dawnych zakładów. Muzeum Fabryki Norblina organizuje także lekcje muzealne dla dzieci szkolnych i weekendowe warsztaty dla dzieci oraz rodziców.

Więcej o obiekcie: www.fabrykanorblina.pl/muzeum-fabryki-norblina/