WYŻSZE CENY I MNIEJ WYJAZDÓW NA FERIE

Tegorocznych wyjazdów na ferie odnotowano znacznie mniej niż w minionych latach, co odbija się na sytuacji właścicieli obiektów noclegowych. Z danych portalu Noclegowo.pl wynika, że gospodarze otrzymują stosunkowo małą liczbę zapytań na pobyty w tym czasie, a jeśli już się pojawiają, to raczej na ostatnią chwilę.

Wysoka inflacja, duża liczba zachorowań na grypę i niepewna sytuacja finansowa u wielu Polaków sprawia, że wyjazdy feryjne odkładane są na nieco dalszy plan.

Odwoływanie pobytów i rezerwacja noclegów na ostatnią chwilę

Wśród rezerwacji na ferie dominują pobyty do trzech dni, które łącznie stanowią ponad 60 proc. wszystkich rezerwacji. Jak czytamy w informacji prasowej, potwierdza to, że Polacy szukają oszczędności gdzie tylko się da, szczególnie podczas planowania wyjazdów. Średnio na wyjazdy przeznaczają nieco ponad 800 zł.

Jednocześnie zauważalna jest także tendencja do rezerwowania już teraz noclegów na wakacje. Takie wyprzedzenie może być wywołane niepewnością tego, czy ceny nie wzrosną za kilka miesięcy. Ostatni rok pokazał, że wzrosty cen występują regularnie, dlatego też Polacy planują urlop z dużym wyprzedzeniem, chcąc uchronić się przed ewentualnymi podwyżkami w obiektach noclegowych.

Wzrost cen o 20-25 proc.

Z informacji przekazywanych przez właścicieli obiektów wynika również, że ten sezon obfitował w częstsze rezygnacje z wyjazdów i anulowanie rezerwacji.

Niebagatelną rolę odgrywać może tutaj trudna sytuacja ekonomiczna i większe niż w latach poprzednich wydatki związane z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb życiowych. Sporą winę ponosi również zmienna pogoda. W całej Polsce odnotowywano na przemian opady śniegu i odwilż, co nie sprzyjało w szczególności amatorom sportów zimowych.

Do najpopularniejszych kierunków zimowych wyjazdów należy Zakopane. Stolica Tatr od zawsze króluje na liście popularnych miejsc, które turyści odwiedzają, szczególnie zimą. Tuż za nim znajdują się Karpacz i Kraków. Na ferie wyjeżdżamy jednak nie tylko w góry. Pojawiły się bowiem rezerwacje w nadmorskich kurortach, takich jak Gdańsk, Kołobrzeg czy Sopot.

30 tys. bonów turystycznych wykorzystanych w ferie

Ferie zimowe były okazją do skorzystania z możliwości obniżenia ceny pobytu poprzez skorzystanie z bonu turystycznego. Jego okres obowiązywania był przedłużany kilkukrotnie i obecnie data ważności bonu to 31 marca.

Źródło: Noclegowo.pl / Zdjęcie: Pixabay