ZMIANY KLIMATU WPŁYNĄ NA TURYSTYCZNE TRENDY

W ostatnich dniach, szczególnie południowa Europa odczuła falę upałów. Czy może to odbić się na trendach w turystyce? ETC zauważa, że coraz więcej osób bierze pod uwagę także warunki klimatyczne, przy wybieraniu kierunku podróży.

Media donoszą o pożarach w okolicach Aten. W najbliższych dniach prognozowane są temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. Od wtorku, 18 lipca we wschodniej Grecji, Atenach, na Peloponezie oraz wyspach Morza Egejskiego obowiązuje czwarty, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Więcej – podroze.onet.pl Bez wątpienia pożary zdarzały się i będą się zdarzać. Jest to efekt kryzysu klimatycznego, którego doświadczamy z rosnącą intensywnością – powiedział podczas konferencji prasowej grecki premier Kyriakos Mitsotakis.

Z upałami mierzą się również Włochy. Od kilku dni fala upałów przetacza się przez ten kraj. W Rzymie powstają punkty pomocy, dla osób, które gorzej się poczują, a władze i obrona cywilna apelują, aby nie wychodzić z domów w najgorętszych porach – jak przytacza www.rmf24.pl

Zwiedzanie w takich temperaturach nie jest komfortowe i może się okazać, że obserwujemy także początek zmiany trendów w turystyce. Jak wynika z raportu European Travel Commission, kierunki śródziemnomorskie notują spadek liczby przyjazdów o około 10% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Choć wciąż są najpopularniejsze (Hiszpania – 8%, Francja, Włochy – po 7%, Grecja i Chorwacja – po 5%) to jednak rośnie zainteresowanie takimi kierunkami jak Czechy, Irlandia, Dania, czy Bułgaria, które (może oprócz Bułgarii) oferują nieco łagodniejszy klimat. Ma to także związek z rosnącymi kosztami życia. 17% ankietowanych przez ETC deklaruje, że będzie podróżować poza sezonem, chcąc znaleźć korzystniejszą cenowo ofertę. ETC zauważa także, że coraz częściej turyści kierują się możliwością udziału w konkretnych eventach, przy wyborze kierunku wyjazdu. Równocześnie o 5% wzrosło zainteresowanie podróżami w październiku i listopadzie.

Według ETC, czynnikami, które obecnie najbardziej martwią europejskich turystów są wojna w Ukrainie (12%), zatłoczenie popularnych kierunków turystycznych (9%), warunki odwołania rezerwacji (9%) oraz właśnie możliwe ekstremalne warunki pogodowe (8%). Jeszcze za wcześnie na odtrąbienie zmiany trendów, natomiast warto odnotować zainteresowanie mniej popularnymi kierunkami, jak i poszukiwanie trochę bardziej przyjaznych temperatur. Nie musi mieć to skutków wyłącznie negatywnych. Może przełożyć się na wydłużenie sezonu w popularnych destynacjach, a także wzrost liczby turystów, w miejscach, które nie zostały jeszcze odkryte, a też mają coś ciekawego do zaoferowania. Część turystów, zwłaszcza tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym i tak będzie podróżować w okresie wakacyjnym. Na pewno będzie to interesujący temat do obserwacji.

Źródło: European Travel Commission / Zdjęcie: Pixabay