Stacja Muzeum

Powstanie kolei w pierwszej połowie XIX w. stanowiło przełom w dziejach świata. Stacja Muzeum opowiada tę fascynującą historię polskiego i światowego kolejnictwa w przystępny i ciekawy sposób. W zbiorach znajdują się m.in. wagon-salonka, wyprodukowany w 1939 r., którym podróżowali dygnitarze PRL-u z Bolesławem Bierutem na czele, a także niemiecki pociąg pancerny z czasów II wojny światowej, który został przekazany do muzeum przez wojsko polskie w 1974 r.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, będące filią Stacji Muzeum, posiada największą kolekcję wąskotorowych pojazdów szynowych w Europie. W skansenie znajduje się 165 pojazdów oraz kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce. Największą atrakcją muzeum jest kursujący w sezonie letnim wąskotorowy pociąg retro, który jedzie 18-kilometrową trasą z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej. Zapraszamy na wycieczkę do magicznego świata kolei.

Joanna Kazimierska Dyrektor Stacji Muzeum w WarszawieGrzegorz Kropiak Kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w SochaczewieStacja Muzeum 00-811 Warszawa, ul. Towarowa 3 +48 22 620 04 80 sekretariat@stacajmuzeum.plMuzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie 96-500 Sochaczew, ul. Licealna 18 +48 46 862 59 75 rezerwacja@stacjamuzeum.pl


www.stacjamuzeum.pl