Karolin – Siedziba Zespołu „Mazowsze”

Pałac w Karolinie, w którym narodziła się sławna na całym świecie grupa, to miejsce magiczne, nad którym unoszą się opiekuńcze duchy Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej.

Mazowszański pałac kryje w sobie wiele tajemnic, a podczas zwiedzania siedziby zespołu można wysłuchać niesamowitych opowieści o początkach, podróżach i koncertach Mazowsza oraz obejrzeć wspaniałe eksponaty, dary od koronowanych głów i ważnych gości oraz pamiątki przywiezione z zagranicznych wojaży, często z bardzo dalekich zakątków świata.

Siedziba Mazowsza to nie tylko pałac w Karolinie, ale również otaczający go 14-hektarowy park oraz nowoczesna sala widowiskowa, Centrum Konferencyjne Mazowsze i Staropolska Karczma Mazowsze.

W nowej sali widowiskowej Mazowsza życie zaczyna tętnić już od wczesnych godzin popołudniowych. Codziennie odbywają się tu bowiem warsztaty „Roztańczeni z Mazowszem”. Uczestniczą w nich dzieci już od 4 roku życia, ćwicząc na zajęciach tańce ludowe, towarzyskie, nowoczesne, hip-hop, czy klasyczny balet. Wszystko odbywa się pod okiem wykształconych pedagogów, którzy na co dzień są tancerzami baletu Mazowsza. Warsztaty rozpoczynają się corocznie wraz z nowym rokiem szkolnym i kończą się w czerwcu dwudniowymi koncertami, na których dzieci prezentują układy taneczne, poznawane podczas warsztatów.

Działalność edukacyjna Mazowsza

Edukacja to obok działalności artystycznej i popularyzatorskiej bardzo ważny element istnienia zespołu Mazowsze, który może pochwalić się ofertą bardzo ciekawych koncertów dla dzieci. Chyba jeszcze nie zdarzyło się w historii zespołu, żeby młoda publiczność wyszła z sali widowiskowej niezadowolona. Ruch, energia, feeria barw na scenie podczas tych spektakli sprawiają, że zarówno dzieci, jak i ich wychowawcy zawsze są pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyli.

Obecnie w ofercie Mazowsza znajdują się dwa koncerty edukacyjne dla młodych widzów: „Kraina marzeń” i „Magiczna podróż”, a ostatnio dołączył do nich spektakl dla trochę starszych dzieci: „Romanca a la kujawiak”. Wszystkie koncerty wprowadzają widza w świat folkloru oraz tańców narodowych. Razem z bohaterami młodzi widzowie wędrują przez świat tańca i muzyki, poznając polskie tańce narodowe – poloneza, mazura, oberka, kujawiaka i krakowiaka.