MUZEUM WARSZAWY. TAJEMNICE MIASTA W LABIRYNCIE KAMIENIC

Główna siedziba Muzeum Warszawy to gigantyczna, wielowątkowa opowieść, której nie pomieściłby jeden budynek. Historia miasta i jego mieszkańców, codzienne życie i uroczyste momenty, zwykłe przedmioty i dzieła sztuki rozmieszczone zostały w olbrzymim labiryncie 11 kamienic mieszczących się przy Starym Rynku. Wyjątkową atrakcją muzeum jest punkt widokowy znajdujący się na poddaszu jednej z kamienic. Rozpościera się z niego widok na rynek Starego Miasta z pomnikiem warszawskiej syrenki.

Opowieści ekspozycji i budynków

Muzeum mieści się w kamienicach, w których do XIX wieku mieszkali przedstawiciele najmożniejszych rodów, a także rajcy, wójtowie i burmistrzowie Starej Warszawy. Obecnie – wraz z całą częścią Warszawy – zabytkowy kompleks budynków wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wędrówka po kolejnych piętrach, klatkach schodowych i piwnicach, widok z okien, a także cegły i drewniane stropy są równie ważne w budowaniu klimatu tego miejsca i całej opowieści, jak zbiory, uporządkowane dane, mapy i wykresy.

Ekspozycja placówki złożona jest z trzech części: „Rzeczy warszawskie” i „Dane warszawskie” oraz „Dzieje kamienic warszawskich”. Nie opowiadają one historii miasta w sposób chronologiczny; w muzeum to zwiedzający – spacerujących po kolejnych jego salach – tworzą własną opowieść o stolicy opartą na dziejach pojedynczych przedmiotów i postaci.

Ścieżki zwiedzania

Poszczególne gabinety można odwiedzać pod kątem własnych zainteresowań lub wybierając jedną z czterech autorskich ścieżek. Łącznie muzeum ma w swoim posiadaniu 300 tysięcy artefaktów z zakresu: malarstwa i rzeźby, grafiki, fotografii, archiwaliów, planów i rysunków architektonicznych i rzemiosła artystycznego.

Wspomniane gabinety tematyczne – a jest ich kilkanaście – tworzą ekspozycję „Rzeczy Warszawskie”. W jednym z nich można obejrzeć wizerunki syren warszawskich, a w kolejnym – noszącym nazwę Plany i Mapy – wydawnictwa kartograficzne z najstarszymi egzemplarzami pochodzącymi z połowy XVII stulecia.

Gabinet Zegarów mieści dzieła zegarmistrzów zrzeszonych w założonym w połowie XVIII wieku warszawskim cechu zegarmistrzowskim, a Gabinet Opakowań Firm Warszawskich prezentuje pudełka po czekoladkach i cukierkach, puszki po kawie i herbacie, butelki po alkoholach, opakowania po kosmetykach, lekach, czy guzikach, które produkowane były w stolicy.

Niezwykle ciekawą salą jest Gabinet Detali Architektonicznych, w którym znalazły się elementy zdobiące niegdyś stołeczne pałace i kościoły. Jest wśród nich Delfin – fragment fontanny ogrodowej z Villi Regii (Pałacu Kazimierzowskiego), który został wyłowiony z dna Wisły, gdzie spoczywał przez 350 lat – od czasu „potopu szwedzkiego”.

Druga część wystawy stałej to „Dane statystyczne”, czyli wiedza o mieście przedstawiona za pomocą liczb i wykresów. Z kolei segment o nazwie „Dzieje kamienic warszawskich” podejmuje temat architektury poszczególnych kamienic muzealnych i związanych z nimi wydarzeń i postaci.

Wystawy czasowe i dane praktyczne

Do 3 września 2023 r. można  w głównej siedzibie Muzeum Warszawy oglądać wystawę poświęconą odbudowie stolicy po II wojnie światowej. Ekspozycja „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949” jest nowym spojrzeniem na mit odradzającego się po wojnie miasta i jedną z najciekawszych kart historii Warszawy.

W sklepie działającym przy muzeum można zaopatrzyć się w tytuły książkowe związane z Warszawą oraz suweniry będące idealnymi pamiątkami z wizyty w stolicy.

Aktualne godziny zwiedzania, informacje na temat wystaw czasowych, ceny biletów oraz możliwości zwiedzania muzeum z przewodnikiem można odnaleźć na stronie https://muzeumwarszawy.pl. Bezpłatny wstęp: w czwartki.

 

POZOSTAŁE ODDZIAŁY MUZEUM WARSZAWY

 

Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Woli

Muzeum Farmacji

Muzeum Drukarstwa

Centrum Interpretacji Zabytku

Korczakianum

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy