PARK NAUKI TORUS W CIECHANOWIE. FUTURYSTYCZNA OPONKA I KUCHNIA MOLEKULARNA

Oto jedna z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie: zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazła się na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie przygotowanym przez The World Geography. Naukowa nazwa połączenia dwóch form przestrzennych brzmi: torus na hiperboloidzie obrotowej jednopowłokowej. A gdybyśmy sięgnęli po porównania kulinarne: pączek z dziurką na zakręconej wiązce spaghetti.

W sąsiedztwie wieży powstał dwukondygnacyjny nowoczesny budynek z salami wystawowymi i warsztatowymi oraz pierwszym w Ciechanowie lokalem z wegetariańskim menu. Oto duma miasta – pierwszy park nauki w tej okolicy!

NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY MAZOWSZA 2022

Park Nauki Torus w Ciechanowie wystartował w sierpniu 2019 roku, nieustannie się rozwija i przyciąga coraz większe rzesze spragnionych wiedzy naukowej i dobrej zabawy. Tylko w 2022 roku odwiedziło go ok. 20 tysięcy gości! To był bardzo dobry rok dla Torusa, który zdobył wówczas tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza 2022.

W 2021 r. pojawił się w Torusie obiekt, który do dziś pozostaje jego największym hitem: interaktywny ekran do wyświetlanie obrazów na warstwie suchej mgły. Park w Ciechanowie jest pierwszą tego typu placówką w Polsce z ekranem mgłowym. Można go dotykać, przesuwać wyświetlane na nim obiekty, grać w gry, a nawet skonstruować wirtualny rurociąg. Powierzchnia ekranu to 5 metrów kwadratowych!

DLA DOROSŁYCH I DLA DZIECI

Ważną misją ciechanowskiego Parku Nauki jest adresowanie programu edukacji poprzez zabawę nie tylko do dzieci, ale również do osób dorosłych, czyli stworzenie programu wystaw i zajęć dla gości od 5 do 105 lat. Ogromną popularnością cieszą się zajęcia i pokazy chemiczne, a dorosłych wyjątkowo zaintrygowały zajęcia pod hasłem „kuchnia molekularna”.

Oferta parku koncentruje się na naukach ścisłych, głównie chemii, fizyce i matematyce, ale ważna są też ekologia i edukacja klimatyczna. Także miłośnicy sztucznej inteligencji mogą tu poszerzyć wiedzę na temat swoich fascynacji.

DLA GRUP I GOŚCI INDYWIDUALNYCH

W dni robocze Park Nauki odwiedzany jest przez grupy zorganizowane, głównie wycieczki szkolne, choć pojawiają się również grupy seniorów, m.in. z miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rezerwacje dokonywane są nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Program dla grup zaplanowany jest zazwyczaj na dwie godziny: jedna przeznaczona jest na zwiedzanie, druga na warsztaty.

Najlepszy czas na wizyty gości indywidualnych i rodzin to weekendy. W Parku można spędzić nawet cały dzień, jedynym ograniczeniem czasowym są godziny otwarcia i zamknięcia obiektu.

JASNE I MROCZNE SEKRETY CIECHANOWSKIEJ WIEŻY

Ważną częścią Parku i jego symbolem jest pieczołowicie odnowiona i fantastycznie oświetlona dawna wieża ciśnień zwieńczona torusem, który dał nazwę całej instytucji. Na wspomnianym wcześniej ekranie interaktywnym zwiedzający mogą dokładnie obejrzeć wieżę z każdej strony i przekręcić jej wizualizację tak, aby zajrzeć do torusa od góry. Mogą też poznać zasady działania tej niezwykłej konstrukcji, a nawet samodzielnie regulować poziom ciśnienia wody i obserwować jej przepływ.

Wieża powstała w latach 70. XX wieku w najwyższym punkcie Ciechanowa – 143 m n.p.m. Jej charakterystyczny torus to wodny zbiornik wyrównawczy. Za względu na unikalny charakter ciechanowska wieża ciśnień została opisana przez serwis The World Geography, który zajmuje się dokumentacją wyjątkowych miejsc na świecie.

Futurystyczna konstrukcja obecna jest nie tylko na edukacyjnej i naukowej, ale także na literackiej mapie Ciechanowa. Właśnie pod torusem rozgrywa się jedna z kluczowych scen powieści kryminalnej Roberta Ostaszewskiego „Zginę bez ciebie”.