PIKNIK HISTORYCZNO-KULTURALNY VIVAT PUŁASKI

Zespół pałacowo-parkowy w Winiarach to wizytówka Warki. Klasycystyczny pałacyk, którego historia sięga początków XVII w., jest otoczony jednym z najpiękniejszych zabytkowych parków na Mazowszu. Mieści się tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego przyciągające miłośników historii Polski oraz polonijnej społeczności mieszkającej poza ojczyzną. Najwięcej gości przybywa do pałacu w Winiarach w pierwszą sobotę lipca, kiedy odbywa się tu jedyna w naszym kraju Parada Pułaskiego, żelazny punkt programu pikniku historyczno-kulturalnego Vivat Pułaski.

Urokliwe miasteczko pod Warszawą

Historia i kultura splatają się tu z naturą, nic dziwnego więc, że Warka i jej okolice to jeden z najszybciej rozwijających się regionów turystycznych Mazowsza. Kolejną zaletą jest niewielka odległość (zaledwie 50 km) od Warszawy i wygodny dojazd zarówno koleją, jak i samochodem, dlatego miłośnicy weekendowych wycieczek tak chętnie wybierają kierunek – południe.

Poza specjalnością lokalną, o której opowiada legenda kończąca się rzekomym cytatem z wypowiedzi papieża Klemensa VIII „O santa piva di Polonia! O santa birra di Warca!” wychwalającej zdrowotne właściwości miejscowego wyrobu browarniczego, magnesami Warki są Pilica – idealna na rodzinny spływ kajakowy – oraz zespół pałacowo-parkowy w Winiarach z klasycystycznym pałacykiem otoczonym starodrzewem.

Muzeum Pułaskiego, Polski szlacheckiej i Polonii

Zabytkowy park jest jednym z najpiękniejszych na Mazowszu. Obejmuje pocięte siecią kanałów wodnych starorzecze Pilicy – ptasią enklawę, w której występuje niemal 50 gatunków ptactwa. Gdzieniegdzie można dostrzec fragmenty dawnej winnicy, a dzięki ścieżce edukacyjnej – poznać miejscową florę i faunę. W sezonie letnim na gości czekają leżaki, a miłośnicy sportu mogą skorzystać z mini-siłownia dla biegaczy. Swoisty genius loci przyciąga tu gości z Polski i zagranicy.

W pałacu, który znajduje się tak bajecznym otoczeniu, w 1967 r. otwarto muzeum imienia polsko-amerykańskiego bohatera – Kazimierza Pułaskiego. Po zakończonej niedawno rewitalizacji budynek odzyskał blask i zaprasza ze staropolską gościnnością. Można tu poczuć atmosferę polskiego szlacheckiego dworu, zapoznać się z losami patrona muzeum i innych Polaków, którzy wyemigrowali do USA, a potem wybrać się na spacer po pięknej okolicy.

Muzeum jest prężnie działającym, często nagradzanym ośrodkiem kultury, w którym odbywają się wystawy czasowe i koncerty, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski z jedyną w Polsce Paradą Pułaskiego.

Vivat Pułaski!

Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski, odbywający się zawsze w pierwszą niedzielę lipca, wpisał się na stałe do kalendarza wydarzeń Warki i przyciąga tłumy. Nic dziwnego, wydarzenie jest bardzo atrakcyjną formą promocji historycznego bohatera Kazimierza Pułaskiego, działalności Muzeum, Warki jako miejsca spędzania wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody, a także polskiej i amerykańskiej kultury, dlatego stało się imprezą rozpoznawalną na Mazowszu i przyciągającą coraz więcej gości z zewnątrz.

Piknik organizują wspólnie od 2005 roku Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Impreza zyskała także wielu partnerów –  instytucji, organizacji, firm i jest wspierana przez samorząd Warki, powiatu grójeckiego oraz urząd marszałkowski Mazowsza.

Do tej pory udało się zrealizować dziewięć edycji imprezy. Przerwy spowodowane były  m.in. rewitalizacją zespołu pałacowo-parkowego oraz pandemią. Jubileuszowy 10. Piknik VIVAT PUŁASKI odbędzie się 2 lipca 2023 roku.

Vivat Pułaski! Spotkajmy się w Warce!