PRZEWODNIK INDUSTRIALNE MAZOWSZE

Przewodnik „Industrialne Mazowsze”, który powstał dzięki staraniom Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – to zaproszenie do 2 podróży: jednej w czasie i drugiej, rzeczywistej po Mazowszu. Obie mogą być fascynującą przygodą.

Nie każdy wie, że pierwszy rozkwit mazowieckiego przemysłu, na miarę ówczesnych czasów oczywiście, przypada na przełom er. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne, w znacznej części odpowiadające obszarowi dzisiejszego Powiatu Warszawskiego Zachodniego, było jednym z największych ośrodków hutniczych starożytnej Europy. Kolejny rozkwit mazowieckiego przemysłu przyniosła rewolucja industrialna, która przypadła na okres rozbiorów Polski i czasy Królestwa Kongresowego. Granice rozbiorów zbiegały się właśnie na obszarze dzisiejszego Mazowsza, a uważny obserwator dostrzeże historyczne wpływy różnych kultur, które zaznaczyły się w przestrzeni, gospodarce i kulturze.

Na 80 stronach przewodnika oprócz 117 opisanych obiektów, bogato ilustrowanych rysunkami, mapami i archiwalnymi zdjęciami można znaleźć propozycje 10 wypraw tematycznych, wśród których każdy odnajdzie coś interesującego dla siebie. 10 tras to jak 10 odkryć Industrialnego Mazowsza:
– W industrialnym sercu Mazowsza
– Nowe życie – spektakularne rewitalizacje
– Koleją Warszawsko-Wiedeńską do Żyrardowa
– Industrialna Praga
– Szlakiem mazowieckich browarów i gorzelni
– Dla koneserów małych i dużych
– Podwarszawskie miasteczka
– Śladami radiostacji transatlantyckiej
– Przemysłowy Radom
– Rowerem po Puszczy Kampinoskiej

Przewodnik „Industrialne Mazowsze” zaprasza do fascynującej wyprawy po atrakcjach stanowiących realny dowód technicznego geniuszu i pasji naszych przodków. Do wyprawy po nieoczywistych i często zaskakujących miejscach, okrywających nieznane oblicza Mazowsza.

Przewodnik „Industrialne Mazowsze”
Autorzy: Rafał Modzelewski, Monika Jarosz
Główni konsultanci: Artur Zbiegieni, Mieczysław Żochowski
Wydawca: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna
Opracowanie: Euro Pilot Sp. z o.o.
Przewodnik wydrukowany na papierze pochodzącym w 100% z recyklingu
Format A5, Ilość stron: 80, Nakład: 3.000 egz.
Wydanie 1, Warszawa 2023

Przewodnik dostępny bezpłatnie w siedzibie MROT
Wersja cyfrowa w formacie PDF: https://www.mrot.pl/wp-content/uploads/2023/04/Industrialne-Mazowsze.pdf