Gmina Pułtusk

Pułtusk to jedno z najstarszych, a zarazem najciekawszych miast Mazowsza. Wyjątkowość zapewnia mu unikalne położenie – w dolinie Narwi, na skraju Puszczy Białej, w odległości ok. 60 km od Warszawy, na szlaku prowadzącym nad Jeziora Mazurskie. Na Mazury prowadzi stąd jeszcze jedna droga – naturalny szlak wodny.

Dzięki rozwidleniom rzeki okalającym najstarszą część miasta – wraz z najdłuższym brukowanym rynkiem w Europie, z bazyliką kolegiacką, zamkiem i przyległymi kamieniczkami – nazywane jest często Wenecją Mazowsza. Zresztą podobnie, jak w Wenecji, również tu można wybrać się na przejażdżkę gondolą.

Najcenniejszym zabytkiem Pułtuska jest kolegiata pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie z połowy XV w. – z charakterystycznym renesansowym sklepieniem zwanym pułtuskim oraz unikatową polichromią, której odkrycie rzuciło nowe światło na sztukę renesansu. W 2018 r. rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pułtuska kolegiata została uznana za pomnik historii. W Pułtusku warto odwiedzić również zamek (obecny Dom Polonii), kaplicę pw. Marii Magdaleny, wieżę ratuszową oraz kościoły z pięknymi wnętrzami.

Pułtusk to miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Wojciech Gregorczyk

Burmistrz Miasta Pułtusk

Urząd Miejski w Pułtusku

06-100 Pułtusk, ul. Rynek 41

+48 23 692 00 01

um@pultusk.pl

www.pultusk.pl