Gmina Miasto Sierpc

Sierpc to osiemnastotysięczne miasto na północno-zachodnim Mazowszu położone nad rzeką Sierpienicą, które prawa miejskie uzyskało w 1322 roku. Co czyni go jednym z najstarszych miast w tym regionie.

Sierpc to „Miasto ze smakiem”, w którym corocznie odbywa się szereg imprez. Największą z nich jest trzydniowy Kasztelański Festiwal Smaków, podczas którego, oprócz koncertów gwiazd różnych gatunków muzycznych i dla różnych odbiorców, prezentowane są regionalne smaki, m.in. wyroby sierpeckich producentów.  Stawiamy na promowanie naszych smaków oraz próbujemy przybliżyć gościom lokalne wyroby.

Największą atrakcją turystyczną Sierpca jest Muzeum Wsi Mazowieckiej, które przyciąga ok. 100 tys. turystów rocznie.

Na terenie Muzeum odtworzona została typowa mazowiecka wieś rzędowa oraz zagroda z Rębowa z wiatrakiem. Na terenie obiektu znajduje się kilka samodzielnych zespołów architektonicznych oraz parki krajobrazowe. Odbywają się w nim również liczne imprezy plenerowe, m.in. „Żniwa w skansenie” czy „Wykopki w skansenie”. Na jego terenie powstawały także zdjęcia do wielu znaczących dla kultury produkcji filmowych, m.in. „Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”, „Stulecie Winnych”.

Jarosław Perzyński
Burmistrz

Gmina Miasto Sierpc
09-200 Sierpc, ul. Piastowska 11a
+48 24 275 86 86
info@sierpc.pl
www.sierpc.pl