STARTUJE KOLEJNY SEZON SOCHACZEWSKIEJ WĄSKOTORÓWKI

„Kolejką wąskotorową po wiedzę, relaks i radość” – brzmi romantycznie, prawda? Może nawet jak przygoda życia! I właśnie  to chodzi: żeby wsiąść do nie byle jakiego pociągu i wyruszyć z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie –  jednego z największych w Europie skansenów pociągów o wąskim rozstawie kół – do jednego z najpiękniejszych obszarów Mazowsza, czyli Puszczy Kampinoskiej.

Pierwszy majówkowy weekend to jednocześnie początek nowego sezonu kursowania sochaczewskiej wąskotorówki, którą do końca września będzie wyruszać w podróż na łono przyrody. Co jakiś czas – pociągiem retro!

Odrobina historii

W 2022 r. minęło 100 lat historii Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej łączącej Sochaczew z Wyszogrodem oraz Piaskami Królewskimi. Spojrzenie na mapę pozwala zrozumieć koncept tej linii komunikacyjnej przecinającej Puszczę Kampinoską, a także łączącą Sochaczew z lewym brzegiem Wisły. Przez wiele lat wąskotorówka spełniała rolę najlepszego transportu zarówno towarowego, jak i przewozu pasażerów. Stopniowo jednak przejmowały to zadanie inne środki transportu.

30 listopada 1984 roku o godzinie 15.35 czas na stacji Sochaczew Wąskotorowy zatrzymał się na dworcowych zegarach na dobre. Właśnie wtedy wyruszył w ostatni kurs pasażerski pociąg wąskotorowy do Wyszogrodu.

Potem zmieniło się wszystko – stacja przekształciła się w Muzeum Kolei Wąskotorowej z 22 jednostkami zabytkowego, a dziś – licząc ponad 200 niezwykłych okazów wąskotorowego taboru –  jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie skansenów kolei z wąskim rozstawem kół.

Letni sezon turystyczny

Ostatni pociąg kolei pasażerskich wyruszył prawie 40 lat temu, ale to nie znaczy, że pociągi nie kursują stuletnią linią kolejową. Z dawnej stacji Sochaczew Wąskotorowy, noszącej obecnie nazwę Stacja Muzeum Sochaczew, wyruszają od końca kwietnia do końca września pociągi turystyczne w całodniowe, specjalne kursy dla miłośników niespiesznego zwiedzania Mazowsza koleją, wielbicieli kolejnictwa (przepiękny Pociąg Retro! Podczas części kursów ciągnięty przez lokomotywę parową!) oraz rodzin, które mogą podczas takiej wycieczki ciekawie spędzić czas.

W 2023 r. nowy sezon startuje 29 kwietnia, a przygodę z kolejami wąskotorowymi zaczyna się zwyczajowo od zwiedzania Stacji Muzeum Sochaczew. Oto przykładowy program całodziennej przygody z wąskotorówką:

9:15 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

10:30 – odjazd pociągu z muzeum do Wilcza Tułowskiego

11:45 – przyjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego, na skraju Puszczy Kampinoskiej

11:45-12:25 – spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej

12:25 – odjazd pociągu z Wilcza Tułowskiego

12:34 – przyjazd pociągu do Tułowic

12:34-14:14 – piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach

14:14 – odjazd pociągu z Tułowic do Sochaczewa

15:20 – powrót pociągu do muzeum.