DOBRE PRAKTYKI CZŁONKÓW MROT

Na nadchodzące Święta Wielkanocne czeka nas coraz więcej obostrzeń. Trudności z zajęciami w szkołach, w spotkaniach z rodziną, w kultywowaniu tradycji… Na ten trudny czas dobrym pomysłem mogą być lekcje on-line oraz filmiki instruktażowe związane z tradycjami wielkanocnymi publikowane przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Czy wiecie, że Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto, że pisanki znane były już ponad 1000 lat temu i mają znacznie starszy niż chrześcijaństwo rodowód, że śmigus i dyngus pierwotnie były dwoma różnymi zwyczajami? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie podczas lekcji on-line Mazowiecka Wielkanoc.

Zajęcia są prowadzone w marcu i kwietniu. Skierowane są do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: kl. I–III i kl. IV–VIII. Propozycję kierujemy zarówno do grup zorganizowanych jak i uczestników indywidualnych.

Co warto wiedzieć?

  • Zajęcia prowadzone są „na żywo” od wtorku do piątku w godzinach 8.00–15.00
  • Lekcja obejmuje wykład uzupełniony prezentacją zdjęć oraz pokaz wykonywania tradycyjnej palmy wielkanocnej. Uczestnicy otrzymują też instrukcję do samodzielnego ozdobienia jaja wybraną techniką wraz z linkiem do filmu poglądowego na kanale YouTube.
  • Zajęcia trwają, zależnie od grupy wiekowej, ok. 35 minut (kl. I–III) lub ok. 45 minut (kl. IV–VIII)
  • Rezerwacji zajęć należy dokonać co najmniej 3 dni przed terminem zajęć. Zgłoszenia składać można telefonicznie (tel. 24 275 28 83 wew. 234 lub 217) lub mailem: rezerwacje@mwmskansen.pl.
  • Koszt zajęć to 50 zł (cena jest jednakowa dla do grup zorganizowanych i uczestników indywidualnych). Opłaty należy dokonać przelewem na konto Muzeum (nr 92 1020 1026 0000 1602 0233 2898) najpóźniej na 2 dni przed planowymi zajęciami. W tytule przelewu prosimy wpisać następującą treść: „Zajęcia on-line (dalej nazwa zajęć)”
  • Po dokonaniu opłaty opiekun grupy/uczestnik indywidualny otrzyma drogą mailową link do spotkania na platformie ZOOM-Video wraz z instrukcją logowania, kartą pracy i linkami do filmów na kanale YouTube.

Więcej informacji: https://mwmskansen.pl/zajecia-online/

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Osoby indywidualne a szczególnie ich dzieci, wieczorami i w weekendy mogą skorzystać z filmów instruktażowych. Na przykład – jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną?

Bazą, na której opiera się konstrukcja palmy, jest trzon, kijek czy patyczek. To od jego długości zależy wielkość palmy. Te największe, sięgające nieba, nawet kilkumetrowe, wykonywane są na Kurpiach. Nasza palma będzie zdecydowanie mniejsza, o zwyczajowej dla regionu radomskiego wielkości ok. pół metra. Trzon będą stanowić gałązki wierzbowe oraz trawy, które musimy ciasno związać. Na trzonie układamy gałązki bukszpanu, zdecydowanie krótsze od wierzbowych i dowiązujemy dookoła. Teraz pozostaje nam najprzyjemniejsza część pracy, zdobienie palemki kwiatami. Kwiatuszki zróbmy z bibuły, skręcając je i stabilizując drucikiem. Dół oplećmy bibułą do wysokości około 1/3 wysokości palmy.

Więcej na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=A-prOsQDhj4

Zdjęcie: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Źródło: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu