EUROPEJSKA TURYSTYKA NABIERZE ROZPĘDU

Aktywność turystyczna w Europie nabierze rozpędu w szczytowych miesiącach letnich ze względu na stopniowe łagodzenie ograniczeń, wzrost liczby szczepień oraz niedawne ponowne otwarcie UE dla większej liczby krajów trzecich i w pełni zaszczepionych podróżnych z zagranicy.

Z najnowszego kwartalnego raportu „European Tourism Trends & Prospects”, opublikowanego przez Europejską Komisję Turystyki (ETC) wynika, że popyt na podróże znacznie wzrośnie w drugiej połowie 2021 r., choć w 2021 r. liczba przyjazdów międzynarodowych nadal będzie o 49% niższa niż przed pandemią.

W raporcie zauważono, że sezon letni ma kluczowe znaczenie dla sektora, ponieważ popyt na podróże w Europie pozostał słaby na początku 2021 roku – liczba przyjazdów turystów międzynarodowych spadła o 83% w pierwszym kwartale roku w porównaniu do tego samego okresu w 2020 roku. W międzyczasie utrzymuje się ryzyko pogorszenia sytuacji w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń bardziej zakaźnym wariantem COVID-19 Delta, który może wymusić przywrócenie ograniczeń w podróżowaniu.

W świetle szybko rozwijających się programów szczepień, które zmniejszają presję na krajowe systemy opieki zdrowotnej i chronią osoby najbardziej narażone, Europa dobrze radzi sobie z ryzykiem związanym z COVID, zarówno w przypadku mieszkańców, jak i naszych długo oczekiwanych podróżnych. Dlatego uważamy, że tego lata możliwe jest bezpieczne podróżowanie. Ponowne otwarcie jest również napędzane silnym pragnieniem ludzi, aby ponownie podróżować i zabezpieczone gotowością naszego sektora do zapewnienia bezpiecznych i odpowiedzialnych doświadczeń z podróży. Ponieważ Europa otwiera się na świat, konieczne jest, aby potencjalnym podróżnym przekazać jasne i spójne komunikaty. – powiedział Luis Araujo, prezes ETC.

Spadki w przyjazdach turystów zagranicznych do Europy utrzymują się przez długi czas

Nadzieje na letnią ulgę są duże po katastrofalnym początku 2021 roku w europejskiej turystyce, z najnowszymi dostępnymi danymi wskazującymi, że 3 na 5 destynacji odnotowało spadki powyżej 80% w międzynarodowych przyjazdach turystycznych. Największy procentowy spadek liczby turystów odnotowała Austria. Ścisłe środki ograniczające COVID-19 zniweczyły oczekiwania związane z zimowym sezonem turystycznym, co spowodowało 97% spadek przyjazdów turystów do tego alpejskiego kraju.

Z drugiej strony, Chorwacja znacznie przewyższyła inne europejskie destynacje, odnotowując 23% wzrost przyjazdów. Kraj ten był liderem w zniesieniu większości ograniczeń dotyczących wjazdu na teren kraju w związku z wirusem COVID-19 dla osób podróżujących z zagranicy, pod warunkiem, że zostały one zaszczepione, uzyskały negatywny wynik testu lub wyleczyły się z wirusa.

Odrodzenie turystyki w Europie w zasięgu ręki

Oczekuje się, że w drugiej połowie 2021 r. podróże wewnątrzeuropejskie przyczynią się do wzrostu popytu na podróże, a poprawiająca się sytuacja epidemiologiczna w całej Europie pozwoli rządom złagodzić ograniczenia i zaspokoić tęsknotę ludzi za ponownym podróżowaniem. Najnowsza prognoza pokazuje, że podróże wewnątrzeuropejskie będą stanowić 83% przyjazdów do Europy w 2021 roku w porównaniu do 77% w 2019 roku.

Ponieważ szczepienia w Europie nabierają tempa, a ponad 62% dorosłej populacji UE otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, przewiduje się, że popyt na podróże w Europie tego lata nadrobi zaległości. Z danych ETC wynika, że 54% ankietowanych Europejczyków zamierza zarezerwować podróż po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19.

Oczekuje się również, że unijny certyfikat Digital COVID, aktywny od 1 lipca, przyczyni się do uwolnienia skumulowanego popytu na podróże i zgromadzonych w czasie pandemii nadwyżek oszczędności.

Długa droga do ożywienia podróży długodystansowych

Europejska Komisja Turystyki przewiduje, że popyt na podróże długodystansowe będzie się odbudowywał wolniej, a bariery będą się utrzymywać jeszcze długo po 2021 roku. Podczas gdy oczekuje się, że podróże krajowe i wewnątrzeuropejskie powrócą do poziomu z 2019 r. odpowiednio do 2022 i 2023 r., podróże z rynków źródłowych na długich trasach prawdopodobnie nie powrócą do 2025 r.

ETC prognozuje, że rynek amerykański w największym stopniu przyczyni się do wzrostu popytu na podróże w całej Europie w nadchodzących latach. Zapowiedzi powitania zaszczepionych amerykańskich podróżnych już w maju 2021 roku pobudziły transatlantyckie podróże do takich destynacji jak Islandia, Chorwacja i Grecja. Według danych ForwardKeys, liczba sprzedanych biletów z USA do Chorwacji wzrosła o 0,5%, a do Islandii wzrosła o22,7%, przekroczywszy poziom z 2019 roku, podczas gdy sprzedaż biletów lotniczych do Grecji jest tylko o 10,9% niższa niż w 2019 r.

Według prognoz ETC, Chiny będą miały znaczący wkład we wzrost podróży europejskich w ciągu następnej dekady. Pomimo mniejszego udziału w przyjazdach do regionu, oczekiwana średnia roczna stopa wzrostu w wysokości 12% sprawi, że chińskie przyjazdy przyczynią się do 4,7% ogólnego wzrostu przyjazdów do europejskich miejsc docelowych w latach 2019-30. Jednakże, podczas gdy ruch krajowy w Chinach nadal wykazuje niezwykłą odbudowę do poziomu sprzed pandemii, chińskie podróże międzynarodowe pozostają na razie w stagnacji.

Zdjęcie: Pixabay
Źródło: Europejska Komisja Turystyki