MILIONY OD MAZOWSZA DLA UKRAINY

Władze województwa przygotowały projekt unijny, dzięki któremu możliwe będzie wsparcie uchodźców przebywających na terenie województwa. Na ten cel chcą przeznaczyć 15 mln zł. Dodatkowo Mazowsze przeznaczyło milion złotych z budżetu na pilną pomoc dla Ukrainy.

Mazowsze będzie pomagać uchodźcom

Władze województwa rozpoczęły prace nad specjalnym projektem unijnym. Docelowo ma to być program wsparcia dla ośrodków pomocy społecznej. Celem jest długofalowe wsparcie Uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Mowa o pomocy psychologicznej, zapewnieniu asystentów rodzinnych, wsparciu zakwaterowania, kursach języka polskiego, a także zapewnieniu miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci. Na realizację projektu władze województwa wstępnie chcą przeznaczyć 15 mln zł z UE. – Będziemy chcieli wesprzeć samorządy lokalne, które dają schronienie mieszkańcom Ukrainy. W ramach tego wsparcia będzie można m.in. pokrywać koszty zakwaterowania, zakupu środków higienicznych czy ubrań. Projekt realizowało będzie Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w uproszczonej procedurze konkursowej udzieli wsparcia ośrodkom pomocy społecznej. Mazowsze prowadzi już rozmowy z Komisją Europejską w celu uzyskania zielonego światła na realizację projektu.

Marszałkowskie szpitale gotowe do współpracy

Samorząd województwa nawiązał kontakt z dyrekcją szpitala narodowego w Warszawie, który został wytypowany do pomocy Uchodźcom. Samorząd województwa zadeklarował pełne wsparcie dla uchodźców ze strony marszałkowskich szpitali. – Jak wynika ze wstępnych ustaleń, największe potrzeby są w zakresie pediatrii, ginekologii, neonatologii, psychologii i psychiatrii dziecięcej – podsumowuje członek zarządu Elżbieta Lanc. – Nasze szpitale są gotowe do pełnej współpracy w tym zakresie.

Trwa zbiórka darów

W urzędzie marszałkowskim trwa zbiórka darów. W piątek członek zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska skontaktowała się z partnerami z Ukrainy. Rozmowa dotyczyła najpilniejszych potrzeb. – Sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna. Mieszkańcy są przerażeni, ale też zdeterminowani do obrony Ojczyzny. Rozmawialiśmy o potrzebach i o tym, jak Mazowsze może ich wspomóc w tej strasznej sytuacji. To czas próby dla wszystkich, również dla nas, samorządowców. Trzeba stanąć na wysokości zadania – podkreśla Janina Ewa Orzełowska.

Mazowsze zabezpiecza miejsca lokalowe

Urząd marszałkowski przygotował listę lokali mieszkaniowych, które mogą zostać udostępnione mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekli z kraju. – Znaczna część naszych instytucji kultury posiada lokale, które chcemy udostępnić uciekającym przed wojną rodzinom z dziećmi. Napływ uchodźców do naszego kraju jest ogromny. Dlatego wszyscy musimy zmobilizować się do działania – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Źródło: Mazovia.pl / Grafika: UMWM