PODRÓŻE ŚLADAMI FILMÓW I SERIALI CORAZ POPULARNIEJSZE

Według raportu Global Travel Trends 2023, media społecznościowe i popkultura mają coraz większy wpływ na decyzje podróżnych. Inspiracje do podróży znajdują głównie w swoich smartfonach oraz w ulubionych serialach i filmach. 70 proc. respondentów przyznało, że zainspirowali się do odwiedzenia danego miejsca po tym, jak je zobaczyli na ekranie. Oprócz tego turystów inspirują też podróże poza utartymi szlakami i podróże kulinarne.

Więcej informacji o mazowieckich szlakach filmowych znajdziesz na: www.mazowszenafilmowo.pl

W raporcie Global Travel Trends możemy poznać preferencje podróżnych i sposoby podróżowania, które ulegają ciągłym zmianom. Podróżnicy poszukują nowych doświadczeń i unikatowych miejsc, które wykraczają poza utarte szlaki. Odkrywanie małych, mniej znanych terenów i interakcje z lokalną społecznością stają się coraz ważniejsze dla wielu podróżujących osób.

„Turyści czerpią inspirację z wielu źródeł. Bez względu na to, czy nawiązują kontakt z lokalnymi społecznościami, odtwarzają ulubione sceny filmowe czy planują całą podróż wokół konkretnych restauracji, jedno jest pewne – ludzie wciąż cenią podróże i angażują się w nie z pasją” – mówi Audrey Hendley, prezes American Express Travel.

Według raportu wśród preferencji podróżników znajdują się cztery główne kategorie wyboru wyjazdu: podróżowanie poza utartymi szlakami, set-jetting (podróżowanie do filmowych miejsc), miejsca dla smakoszy oraz wyjazdy związane z wellness.

Podróżowanie poza utartymi szlakami

Podróżnicy chcą przeżywać autentyczne doświadczenia, które pozwolą im poczuć lokalną kulturę. Chcą również wiedzieć, że podejmowane przez nich decyzje podczas podróży mogą mieć pozytywny wpływ na odwiedzane miejsca i chcą, aby wydawane na wakacjach pieniądze wspierały lokalną społeczność.

89 proc. respondentów zgadza się, że chcą podróżować do miejsc, których wcześniej nie odwiedzili. 79 proc. respondentów z pokolenia Z i millenialsów uważa, że chciałoby doświadczyć dnia z życia lokalnych mieszkańców w miejscu, które odwiedzają. Natomiast 68 proc. respondentów odpowiada, że cenią sobie odkrywanie mniej znanych miejsc na wakacje.

Era set-jettingu

Turyści tłumnie odwiedzają miejsca, które ich zachwycają na ekranie. Inspiracje znajdują w smartfonach, np. na Instagramie, ale też w ulubionych serialach i filmach.

Rekomendacje od znajomych i rodziny pozostają silne we wszystkich grupach wiekowych. Aż 47 proc. respondentów podaje je jako czynnik decydujący o wyborze kierunku podróży. Natomiast na decyzje kolejnego pokolenia turystów o wiele silniej wpływają media społecznościowe i popkultura.

70 proc. respondentów z pokolenia Z i millenialsów przyznaje, że zainspirowali się do odwiedzenia danego miejsca po tym, jak je zobaczyli w programie telewizyjnym lub filmie. 61 proc. z tych młodszych podróżnych twierdzi, że wybierają miejsce ze względu na to, że prezentuje się dobrze na zdjęciach.

Miejsca dla smakoszy

Ludzie wybierają również kierunki wyjazdów na podstawie tego, co mogą na miejscu zjeść – kierują się doborem najlepszych restauracji, chcą próbować lokalnych przysmaków i brać udział w lekcjach gotowania.

Trend podróżowania związany z jedzeniem zyskuje na popularności wśród młodszych podróżników. 47 proc. osób z pokolenia Z i millenialsów twierdzi, że zaplanowało całą podróż z myślą o odwiedzeniu konkretnej restauracji. Ponadto 45 proc. osób z tych pokoleń twierdzi też, że zaplanowało podróż pod kątem uczestnictwa w festiwalu kulinarnym.

Fala wellness

Podróżnicy pragną także odpocząć i oderwać się od intensywnego trybu życia, dlatego zwracają uwagę na destynacje i ośrodki, które pomogą im zrelaksować się oraz poczuć zdrowiej. Zdecydowana większość, bo aż 75 proc. planuje ograniczyć czas spędzany przed ekranem podczas podróży w celu poprawienia swojego zdrowia psychicznego.

Źródło: www.WaszaTurystyka.pl / Zdjęcie: Archiwum MROT – Mazowsze na filmowo