PRESS TOUR MROT – DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ

Wspólnie z dziennikarzami pokonaliśmy piękną trasę z historią w tle: Radzymin – Ossów – Sulejówek – Muzeum Józefa Piłsudskiego, gdzie odkrywaliśmy na nowo miejsca niby znane, a tak jeszcze nieznane i wyjątkowe. W wyprawie wzięli udział przedstawiciele znamienitych redakcji nie tylko turystycznych: All Inclusive – luksusowy magazyn o podróżach, Globtroter.pl, ItaliAnna w drodze, Świat Podróże Kultura, Moda na Mazowsze, Monix w podróży, National Geographic Magazine Poland, Super Express Warszawa, TTG Polska, WaszaTurystyka.pl, Wiadomości Turystyczne. Najlepszym podsumowaniem wyprawy było wielokrotnie powtarzane przez dziennikarzy pytanie – kiedy i gdzie MROT zorganizuje kolejny Press Tour?

Radzymin

Na początku trasy, w Radzyminie gościł nas Proboszcz Parafii św. Jana Pawła II – ks. Krzysztof Ziółkowski prezentując fantastycznie zrealizowaną inicjatywę przywrócenia w ludzkiej pamięci tego miejsca jako jednego z pól bitewnych Bitwy Warszawskiej 1920 r. Tutejsza izba pamięci przy kościele prezentuje unikatowy zbiór ciekawych eksponatów wraz z wyjątkowym filmem prezentującym wspomnienia amerykańskich lotników biorących udział w wojnie 1920 r. Polecamy oprowadzanie i opowieści Ks. Proboszcza – ksiądz jest istną skarbnicą wiedzy o okresie bitwy i kolejnych 100 latach, kiedy różnie było z prawdą o niej. Nostalgią napawa zaś cmentarz parafialny na którym spoczywają bohaterowie polegli pod Radzyminem w roku 1920 i 1939.

Ossów

Na naszej trasie w miejscowości Ossów znalazła się Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, po której oprowadzał nas Krzysztof Jaszczak – p.o. Dyrektora instytucji. To właściwie 2 a nawet 3 miejsca w jednym. Pierwszym jest Izba Pamięci, z wieloma cennymi eksponatami i projekcją doskonałego filmu dokumentalnego, który porusza wiele mniej znanych wątków dotyczących wojny 1920 r. Tu do znalezienia wiele gadżetów, pamiątek a nawet gra planszowa związana z tematem. Warto również dopytywać się oprowadzających o szczegóły ekspozycji, bo są bardzo ciekawie. W 2. części zwiedzaliśmy mogiły poległych i kaplicę z przejmującym zewnętrznym freskiem oraz Pomnik Pamięci Polskich Oficerów, dowódców oddziałów walczących w Bitwie Warszawskiej 1920 r. zamordowanych przez Rosjan w 1940. Na 3. miejscu zainteresowanie budziły wychodzące z pod ziemi betonowe konstrukcje będącego w trakcie budowy nowego Muzeum Bitwy 1920 roku. Kiedy będzie oddane do użytku, jeszcze nie wiadomo, ale z pewnością będzie o tym głośno.

 

Muzeum Józefa Piłsudskiego

Najważniejszym miejscem na trasie naszej dziennikarskiej wyprawy było Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku po którym oprowadzał nas dyrektor Robert Andrzejczyk. Muzeum to dwa odrębne obiekty – Dworek Milusin, w którym mieszkał Marszałek oraz nowy, budynek muzeum fascynujący swą architekturą, kubaturą, wielofunkcyjnością i przygotowaną w przemyślany sposób fenomenalną ekspozycją obejmującą całe życie Marszałka i wiele aspektów historycznych związanych z epoką. To jest poziom europejski a nawet światowy! Zwiedzanie zajmuje ok. 3 godzin i trzeba to zobaczyć koniecznie. Must see dla każdego, kto chce poznać historię Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego dokonania dla Polski!

 

Sulejówek

Po całym dniu zwiedzania trzeba było znaleźć miejsce, gdzie można się godnie posilić. W Sulejówku znaleźliśmy dwa takie miejsca nawiązujące do spuścizny Marszałka.
Na słodko – Cukiernia Babeczki, gdzie zdegustowaliśmy kultowe już Cynamonowe Suchary Marszałka oraz Róże Marszałkowej, o których recepturze i sposobie produkcji oraz samym pomyśle opowiedziała nam Małgorzata Stachnik – właścicielka cukierni.
Na konkretnie – Dom Restauracyjny U Dziadka, gdzie szeroki wybór dań można skonsumować w niepowtarzalnym otoczeniu pamiątek związanych z Marszałkiem, których pasjonatem jest Dariusz Grzesiuk – właściciel restauracji.
Super, że na bazie lokalnej historii i tradycji powstają dodatkowe produkty około turystyczne tak niepowtarzalne i jednocześnie trafiające w zapotrzebowanie turystów i mieszkańców.

 

Wyjazd profesjonalnie poprowadził Piotr Kociszewski – Biuro Podróży PITUR – członek MROT.
Już niebawem ponownie będziemy zapraszać przedstawicieli mediów na kolejne wyprawy studyjne po atrakcyjnym i gościnnym Mazowszu.
Redakcje, dziennikarzy, blogerów, vlogerów i influencerów specjalizujących się w dziedzinie turystyki zapraszamy do współpracy.