WAKACJE 2023 – WYNIKI BADANIA POT

Na przełomie maja i czerwca br. Polska Organizacja Turystyczna zapytała mieszkańców Polski o to, jakie są ich plany na nadchodzący sezon wakacyjny od 24 czerwca do 30 września. Celem badania było sprawdzenie, jak wielu Polaków planuje wyjechać w celach rekreacyjno-wypoczynkowych poza miejsce zamieszkania oraz czy mieszkańcy Polski zamierzają spędzić tegoroczne wakacje w kraju czy za granicą.

Ponad 60% Polaków planuje w sezonie letnim 2023 wyjechać poza miejsce zamieszkania

W tym roku podczas sezonu wakacyjnego tj. w okresie 24 czerwca – 30 września na wyjazd, który obejmie co najmniej jeden nocleg poza miejscem zamieszkania planuje wyjechać 65% Polaków. Co trzeci zamierza wyjechać raz, natomiast co piąty deklaruje, że oprócz głównego wyjazdu, zamierza wybrać się w jeszcze kolejną lub kolejne – dodatkowe wakacyjne podróże. 16% badanych nie planuje w ogóle w tym roku opuszczać miejsca stałego zamieszkania, natomiast co dwudziesty planuje w okresie wakacyjnym krótkie, jednodniowe wycieczki w pobliżu miejsca zamieszkania. Nieco ponad sześciu na dziesięciu Polaków (dokładnie 64%) swój główny – najdłuższy lub najważniejszy wyjazd wakacyjny spędzi w kraju, a niemal trzech na dziesięciu (28%) za granicą. 65% spośród tych, którzy swój główny pobyt wypoczynkowy spędzą w kraju zamierza wyjechać na nie dłużej niż 7 dni (6 noclegów), a po 12% na dokładnie 8 i od 9 do 15 dni.

„Plany wyjazdowe Polaków na okres letni rysują się podobnie jak w poprzednim, rekordowym dla krajowej turystyki 2022 roku, wobec czego można przypuszczać, iż uda się ten wynik przynajmniej wyrównać. Pozytywne sygnały z branży, bazując na pierwszych dwóch kwartałach tego roku, kiedy to Polacy chętnie podróżowali w trakcie ferii, weekendu majowego czy czerwcowego, dają nadzieję na dalszy rozwój rodzimej turystyki. Wierzę, że poza turystami krajowymi, którzy czują się dobrze w Ojczyźnie i doceniają niepowtarzalny klimat, do Polski licznie przyjadą także goście zagraniczni” – przyznaje wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

W przypadku wybierających na główny pobyt wakacyjny za granicę, 24% respondentów deklaruje, że spędzi tam dokładnie 8 dni (7 noclegów), a 25% – 9-15 dni. Czterech na dziesięciu respondentów deklaruje natomiast, że ich wyjazd zagraniczny obejmie nie więcej niż 6 noclegów (7 dni).

76% respondentów planujących główny wyjazd wakacyjny w Polsce zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (z wyżywieniem bądź bez), natomiast 18% będzie nocowało nieodpłatnie (u znajomych albo u rodziny, na działce lub we własnym domku letniskowym). Spośród wyjeżdżających na główny wyjazd wakacyjny za granicę 73% skorzysta z płatnej bazy, natomiast 23% z darmowych noclegów, przy czym w przypadku wyjazdów zagranicznych wyższy jest udział osób, które planują wykupienie pakietów (noclegi, wyżywienie plus ewentualnie inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (45% wobec 26% w przypadku wyjeżdżających w kraju) oraz noclegi u rodziny i znajomych (16% wobec 10%).

Wakacje w Polsce – z kim i za ile?

Polacy zdecydowanie preferują spędzać wakacje i wypoczywać w towarzystwie bliskich sobie osób. Aż 88% badanych deklaruje, że na główny wyjazd wypoczynkowy na terenie kraju wybierze się w towarzystwie innych osób. Najczęściej jest to cała rodzina wraz z dziećmi (33% wskazań) oraz „druga połówka” (32%), a następnie znajomi i przyjaciele (11%). Samotne wyjazdy wakacyjne w Polsce planuje jedynie 9% ankietowanych.

42% ankietowanych na główny, krajowy wypoczynek zamierza przeznaczyć kwotę do 1500 zł na osobę, 28% planuje wydać od 1501 do 3000 zł, a 15% powyżej 3000 zł na osobę.

Za granicę – z kim i za ile ?

Za granicę również wolimy wyjeżdżać w towarzystwie niż samotnie. Aż 92% ankietowanych zagraniczny urlop spędzi w gronie bliskich, ale częściej niż w przypadku tych, którzy wybierają na główny wyjazd wypoczynkowy Polskę – bez dzieci, jedynie w towarzystwie partnera / partnerki / męża / żony (35% wskazań). W zagraniczną podróż wakacyjną z całą rodziną wraz z dziećmi wyjedzie 26% ankietowanych, a w towarzystwie przyjaciół / znajomych 16%. Samotnie za granicę zamierza wyjechać jedynie 7% respondentów.

W przypadku wyjazdów zagranicznych wyższe są przeciętne planowane wydatki. 44% osób, które na główny wyjazd wypoczynkowy w sezonie letnim 2023 wybiera się za granicę planuje przeznaczyć na niego kwotę powyżej 3000 zł na osobę, a 27% od 1501 do 3000 zł. 19% wyda natomiast nie więcej niż 1500 zł.

Morze ulubionym kierunkiem wakacyjnym Polaków

Spośród deklarujących plany wyjazdowe w tegorocznym sezonie wakacyjnym 42% chce wyjechać nad morze. Dotyczy to zarówno osób, które planują główny wyjazd w kraju, jak i tych, którzy planują spędzić go za granicą.

Najbardziej popularnymi kierunkami wyjazdów krajowych, poza polskim morzem (37% wskazań w przypadku głównego wyjazdu wakacyjnego w Polsce) są góry (22%) i jeziora (19%). Wieś, miasto, parki narodowe, uzdrowiska i SPA uzyskały zaledwie po kilka procent wskazań. Polacy wyjadą przede wszystkim po to, żeby wypocząć i zrelaksować się (63% wskazań w przypadku głównego wyjazdu wakacyjnego w kraju) lub zwiedzać atrakcje turystyczne (13%).

„Chociaż wśród destynacji wakacyjnych wskazywanych najczęściej przez Polaków w kontekście wakacyjnych wyjazdów królują najpopularniejsze kurorty, to dostrzegalny jest trend wyszukiwania miejscowości mniej popularnych, lecz równie wartych odwiedzenia. Polska oferta turystyczna, nawet podczas krótkich podróży, jest bardzo szeroka i atrakcyjna, zatem każdy odnajdzie w niej coś dopasowanego do własnych potrzeb i oczekiwań. Szczególnie zachęcamy do wypoczynku na terenach blisko natury, na przykład w Polsce Wschodniej” – twierdzi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

W przypadku osób wybierających się na główny wyjazd wypoczynkowy za granicę – morze jako miejsce swojego pobytu wskazuje ponad połowa ankietowanych (56%). Drugie co do popularności są miasta (19% wskazań). Również za granicę Polacy wyjadą przede wszystkim po to, by wypocząć (50% wskazań) lub zwiedzać (24%), 10% wyjedzie natomiast, żeby odwiedzić krewnych lub znajomych.

Atmosfera podczas wakacji jest dla nas najważniejsza. Jako główne powody wyjazdu z miejsca zamieszkania wskazujemy albo nowe doznania, albo chęć pozostania przy tym co znamy – czyli poczucie „bycia u siebie”.

Polacy wybierający się na swój główny wyjazd wakacyjny w Polsce deklarują, że najważniejsza jest dla nich atmosfera miejsca, do którego się udają. Twierdzi tak aż 43% ankietowanych. 38% deklaruje natomiast, że w Polsce jest „u siebie” i po prostu lubi tutaj wypoczywać. Co ciekawe odsetek osób, które odpowiedziały: „chcę zobaczyć nowe miejsce” (22%) jest zbliżony do poziomu deklaracji „zawsze jeżdżę w to samo miejsce” (19%). W przypadku głównej podróży wakacyjnej w kraju istotnym motywem wyboru miejsca jest dla Polaków także stosunek jakości do ceny oraz niskie ceny (po 19% wskazań w obu przypadkach). Co do motywów wyboru głównego miejsca wakacyjnego pobytu za granicą – najwięcej wskazań uzyskały: pewność dobrej pogody (44%), chęć zobaczenia nowego miejsca (40%), a także atmosfera miejsca (31%). Również w przypadku wyjazdów zagranicznych stosunkowo często wskazywana była dobra relacja jakości do ceny (26%).

Kto wyjedzie na wakacje w kraju, a kto za granicę?

Wyniki tegorocznej edycji badania „Plany wakacyjne Polaków” wskazują, że Polskę na swój główny pobyt wypoczynkowy najczęściej wybierają osoby w średnim wieku. W grupie wiekowej 35-45 lat to aż 73% respondentów, a w grupie 45-65 lat – 67%. Za granicę na swój główny wyjazd wypoczynkowy częściej wyjadą natomiast osoby młodsze (36% respondentów z grupy wiekowej 18-24 lata i 35% respondentów z grupy 25-34 lata).

Dokąd na drugi i kolejny wyjazd wakacyjny?

Zarówno osoby, które na swój główny wyjazd wakacyjny wyjadą w Polsce, jak i rodacy, którzy zdecydowali się na zagraniczne wakacje, na swój kolejny wyjazd w sezonie letnim 2023 wyruszą „w Polskę”. Spośród tych, którzy główny urlop spędzą w kraju, taką deklarację złożyło 86% respondentów, natomiast wśród tych, którzy na najdłuższy wyjazd wybierają się za granicę – 60% respondentów.

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – Omnibus na reprezentatywnej 1084-osobowej próbie Polaków w wieku 18-65 lat w terminie 31 maja – 5 czerwca 2023.

Źródło i zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna