WIATRAK W SIERPCU ZNOWU MIELE

Odrestaurowany wiatrak w sierpeckim skansenie znów działa! Pierwsze wprawienie w ruch skrzydeł zabytkowego obiektu można było obserwować w ostatnią sobotę. By mógł cieszyć nasze oczy, uczyć tradycji i historii polskiego przemysłu, muzeum pozyskało fundusze na remont ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W uroczystym otwarciu uczestniczył marszałek Adam Struzik.

Za nami uroczyste otwarcie odrestaurowanego wiatraka z Zalesia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, placówek muzealnych, instytucji kulturalnych, oświatowych, mediów i oczywiście zwiedzający. Była to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wiatrak pełnej krasie – obracające się śmigi, wciąganie worków z ziarnem, obracanie wiatraka do wiatru. Wspaniała letnia pogoda zachęcała do spacerów i przyglądania się pokazom dawnych prac gospodarskich związanych z obróbką zbóż.

Perła sierpeckiego skansenu

Wiatrak jest jednym z najciekawszych obiektów architektury przemysłowej w sierpeckim skansenie. Od roku 1987 wita turystów przyjeżdżających do muzeum. Według pierwotnych planów miał stać się miejscem wystaw poświęconych młynarstwu i pokazów pracy młynarza. Ekspozycja powstała w roku 2003. Projektu wprawienia w ruch jego skrzydeł nie udało się jednak zrealizować. Z czasem, mimo działań konserwatorskich, stan budynku stawał się coraz gorszy. W roku 2016 podjęto decyzję o jego zamknięciu i przeprowadzeniu gruntownej renowacji. Inwestycję udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki wymianie części elementów nośnych i mechanizmów możliwe stało się wprowadzanie w ruch skrzydeł oraz obracanie wiatraka wokół osi. Po blisko 80 latach od ostatniego uruchomienia, 19 czerwca 2021 r. młyn wiatrowy znów zaczął swoją pracę.

– Od dzisiaj wiatrak z Zalesia, kolejny wspaniały obiekt w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w pełnej okazałości jest otwarty dla zwiedzających – powiedział marszałek Adam Struzik. – W ostatnich latach przeszedł gruntowny remont, a inwestycję tę dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego To unikalny obiekt architektury przemysłowej. Rekonstrukcja uszkodzonych i zużytych części pozwoliła na ponowne wprowadzenie w ruch śmigieł. Zachęcam do odwiedzenia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i poznania piękna Mazowsza, tradycji i zwyczajów naszych przodków. Warto nadmienić, że w tym roku placówka obchodzi piękny jubileusz – 50-lecie istnienia.

Ceremonia jego otwarcia miała wyjątkowy charakter. Symbolicznego przecięcia powrósła dokonali sierpami Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski. Gdy śmigi ruszyły z cichym skrzypieniem, Dyrektor MWM wspomniał, że moment ten był spełnieniem marzeń twórców sierpeckiego muzeum. Zebrani zwiedzili wystawę w odremontowanym wnętrzu młyna, a symboliczną pamiątką z uroczystości były płócienne woreczki z mąką zmieloną w wiatraku dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Wiatrak ruszył, a wieś w skansenie odżyła na nowo

W zagrodach odbywały się prezentacje zajęć gospodarskich. Turyści mogli przyjrzeć się, jak dawniej wyglądała młócka zboża cepami, mielenie ziarna na żarnach i jego kruszenie w stępie. Przy jednym z domostw zielarka pęczkowała zioła, a w chałupie z Chwał szewc naprawiał obuwie. Przy karczmie zaś ludowe melodie wykonywała wiejska Kapela Pana Jacka. Otwarcie wiatraka stanowiło część obchodów jubileuszu 50-lecia MWM trwających przez cały rok 2021.

Kto nie był, ma szansę zobaczyć wiatrak w pracy już za dwa tygodnie

Zapraszamy do Muzeum 4 lipca do pasiek na najsłodsze wydarzenie w skansenowskim kalendarzu. Miodobranie będzie okazją do poznania bliżej pracy pszczelarza, podejrzenia życia pszczół, a także uzupełnienia zapasów produktów pszczelich. Już teraz zapraszamy do odwiedzenia skansenu! Podczas tej imprezy plenerowej, wiatrak znów ruszy. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.mwmskansen.pl i na muzealnym fanpage’u.

Zdjęcie: Aneta Piotrowska
Źródło: Mazovia.pl