WIRTUALNE SPACERY PO MAZOWIECKICH MUZEACH

Zamknięcie prawie wszystkich instytucji kultury podczas pandemii Covid-19 spowodowało, że większość technologii wirtualnych zyskała na wartości użytkowej. Wirtualne spacery z e-Kulturą to największy tego typu projekt w kraju, umożliwiający około 30 instytucjom kultury na Mazowszu zaprezentowanie się w cyfrowej postaci.

Nie opuszczając własnego domu można udać się na spacer po mazowieckich skansenach w Sierpcu i Radomiu, czy też odwiedzić muzea i zamki. Rzeczywistość wirtualna umożliwia to wszystko tworząc nową ofertę dla każdego, kto zechce odwiedzić mazowieckie instytucje kultury.

Wirtualne spacery po Mazowszu

Zwiedzanie możliwe będzie m.in. dzięki goglom VR (virtual reality). Świat stworzony w wirtualnej rzeczywistości przypomina i pokazuje do złudzenia realne widoki. Z walorów trójwymiarowej rzeczywistości można korzystać za pomocą komputerów, tabletów, telefonów i specjalnych okularów wirtualnych. Najczęściej ta technika wykorzystywana jest w grach komputerowych, edukacji i sztuce. Każda osoba chcąca odwiedzić mazowieckie instytucje będzie miała możliwość obejrzenia wielu ekspozycji nie tylko tych prezentowanych na wystawach stałych, ale także tych, które nie są prezentowane na co dzień.

„Wrażenie, jakie robi spacer w wirtualne przestrzeni, ma zachęcić do odwiedzenia muzeów. Przestrzeń tworzona cyfrowo umożliwia zwiedzanie bez wychodzenia z domu. Przybliżanie tych obiektów, które są w bardzo dobry sposób zdigitalizowane, pozwala na dostrzeganie różnych detali np. na obrazach. Ta technika pokazuje rzeczywistość rozszerzoną. W odbiorze wygląda to trochę tak, jakbyśmy znajdowali się kilka metrów nad ziemią, co pozwala na jeszcze dokładniejsze przyjrzenie się detalom obiektów.” – mówi Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.

Digitalizacja zbiorów i interaktywnych usług oraz wirtualne zwiedzanie mazowieckich instytucji kultury będzie możliwe dla wielu na wyciągnięcie ręki. Cały proces digitalizacji daje nie tylko łatwiejszy dostęp do kultury, ale też stanowi korzyść dla muzeów. Dzięki digitalizacji zasoby instytucji są kompleksowo zarchiwizowane i dają możliwość zaprezentowania na arenie międzynarodowej bez konieczności przewożenia cennych dokumentów poza granicę kraju.

W ramach tego projektu zostaną również opracowane specjalne skrypty zajęć lekcyjnych związanych z wirtualnym zwiedzaniem muzeów na Mazowszu. W planach są też pilotażowe lekcje z udziałem sprzętu VR. Termin zakończenia realizacji projektu to marzec 2023 r. Koszt stworzenia wirtualnych spacerów to 10,6 mln zł.

Mazowiecka wersja gry Monopoly

Samorząd Mazowsza przygotował także mazowiecką wersję Monopoly. Jest to jedna najbardziej znanych gier planszowych, odpowiednia dla każdego bez względu na wiek. Coraz częściej powstają różne jej odmiany, nawiązujące do ciekawych miejsc lub wydarzeń historycznych oraz motywów kulturowych. Wśród nich znalazły się edycje poświęcone m.in. miastu Ciechanów, Bałtykowi czy Warszawie Retro. Do gry dołączono przewodnik przybliżający graczom wszystkie miejsca występujące na planszy. Specjalna edycja gry Monopoly Mazowsze będzie możliwa do zdobycia dzięki konkursom organizowanym przez urząd marszałkowski i mazowieckie instytucje kultury.

„Celem stworzenia gry jest promowanie województwa mazowieckiego, a także edukowanie wszystkich o jego bogactwie kulturowym. Wybrane zostały nieoczywiste miejsca, a także dodatkowo spersonalizowano karty szans, tak aby gra bardziej mogła oddać charakterystykę Mazowsza” – komentuje Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Źródło i zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego