WYKORZYSTAJ SWÓJ BON TURYSTYCZNY

Wszyscy, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego mają na to szansę do 31 marca br. Być może okres ferii zimowych podzielonych na 3 okresy dla poszczególnych województw będzie na to doskonałym momentem. A nawet, gdy zima nie zapewni mrozu i śniegu można z powodzeniem odwiedzić wiele atrakcji turystycznych, które honorują bon turystyczny – również na Mazowszu i w Warszawie. Zapraszamy!

Wprowadzony w 2020 program Polski Bon Turystyczny jest wciąż jednym z istotnych narzędzi wsparcia społecznego i gospodarczego, zarówno dla polskich rodzin, jak i przedsiębiorców z branży turystycznej. Stymulując popyt na krajową, w tym także lokalną i regionalną turystykę spopularyzował on ideę poznawania własnego kraju, jego przyrody, zabytków i tradycji.

„Do tej pory do przedsiębiorstw turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności Polskim Bonem Turystycznym trafiły już blisko 3 mld zł. A to jeszcze nie koniec, bo dzięki przyjętej we wrześniu tego roku nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym ze świadczenia można korzystać aż do końca marca 2023 r. Przedłużenie terminu obowiązywania programu jest dodatkowym wzmocnieniem ekonomicznym branży turystycznej, szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, których sytuacja ekonomiczna nie powróciła do okresu sprzed restrykcji obowiązujących w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii i którym konflikt w Ukrainie dodatkowo utrudnił odbudowę ruchu turystycznego. Nadal jest grupa osób, która nie skorzystała z przysługującego im świadczenia lub nie wykorzystała w całości przysługujących środków i właśnie teraz chętnie dofinansuje w ten sposób zimowy wypoczynek. Muszą jednak mieć przystępną informację, że w najbliższej okolicy mają dostępną ofertę atrakcji, wycieczek lub zimowisk, z których mogą skorzystać wspierając bonem wyjazdowy budżet”
Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki

Efekty działań programu są doskonale widoczne w województwie mazowieckim. Lista podmiotów uprawnionych do płatności Bonem Turystycznym wynosi 1371. Od początku funkcjonowania programu do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego funkcjonujących w województwie mazowieckim trafiło aż 280 009 154 zł.

Polski Bon Turystyczny to również korzyść dla rodzin z województwa. Liczba dzieci, którym przysługuje Bon Turystyczny wynosi 1 063 872. Do końca listopada 2022 r. mieszkańcy województwa mazowieckiego zrealizowali płatności bonem na kwotę 428 978 427 zł. Program wciąż trwa – jego ważność upływa 31 marca 2023 roku, a w puli nadal pozostają środki, które mogą być wsparciem wyjazdowych budżetów podróżujących rodzin i magnesem do zainteresowania się okolicznymi atrakcjami turystycznymi. Według danych na koniec listopada 2022 r. szacuje się, że mieszkańcy z województwa mazowieckiego mogą wykorzystać jeszcze 115 826 072 zł dostępnych w bonach.

Współpraca Polskiej Organizacji Turystycznej z Regionalną Organizacją Turystyczną w województwie mazowieckim może stać się zachętą do eksplorowania lokalnych atrakcji turystycznych i nieoczywistych miejsc niedaleko od miejsca zamieszkania. Zachęcam Państwa do podejmowania wraz z Departamentem Polskiego Bonu Turystycznego jak i lokalnym środowiskiem, działań mających na celu zachęcenie beneficjentów do pobierania i wykorzystania przysługującego im świadczenia w postaci Polskiego Bonu Turystycznego jak i korzystania z wyjazdów, wycieczek i zajęć rekreacyjnych na terenie województwa mazowieckiego.

 


Źródło i grafika: Polska Organizacja Turystyczna