Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku

TOnZ Oddział w Czersku prowadzi działania w zakresie opieki nad zabytkami oraz ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego. Nasza działalność obejmuje także opracowywanie publikacji takich jak Rocznik Nadwiślańskiego Urzecza oraz organizowanie warsztatów historycznych na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku.

Ważnym projektem, kreującym unikalną ofertę turystyczną, są „żywe lekcje historii” na zamku w Czersku, podczas których wykorzystujemy innowacyjne podejście do nauki poprzez współudział uczniów w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych wykładowców.

Poza kultywowaniem średniowiecznych tradycji, popularyzujemy także nadwiślańskie Urzecze – mikroregion etnograficzny związany z ludnością miejscową, olędrami i flisakami. Z naszej inicjatywy powstały pierwsze kompleksowe publikacje o Urzeczu, a od 2014 roku w ramach Towarzystwa działa zespół ludowy URZECZENI. Odtworzone przez nas unikatowe stroje wilanowskie, dawne tradycje a także tańce takie jak szot, stały się wizytówką nie tylko Towarzystwa, ale również całego Mazowsza.

dr Piotr Rytko

Prezes Zarządu

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku

05-530 Góra Kalwaria, Plac Tysiąclecia 14

czersk.tonz@gmail.com

www.tonz-czersk.pl