PARK DOLINA WKRY W POMIECHÓWKU. SPACERY EDUKACYJNE W KORONACH DRZEW

Wieża widokowa oraz jedna z pierwszych w Polsce instalacji umożliwiających spacer ponad ziemią i podziwianie zawieszonych w koronach drzew modeli gniazd i ptaków, do tego park linowy, ścianka wspinaczkowa, plac zabaw, plaża z promenadą, tyrolka, zero plastiku, a wokół piękne pomiechowskie lasy i dolina rzeki uwielbianej przez kajakarzy i miłośników wodnych kąpieli. Park Dolina Wkry w Pomiechówku, kompleks rekreacyjny i wypoczynkowy z parkiem edukacyjnym zaprojektowanym na obszarze 10 ha bezpośrednio nad rzeką, ma czym przyciągać turystów.

Spacer w koronach drzew i inne atrakcje

Wyjątkowymi atrakcjami są wieża widokowa i spacer w koronach drzew, podczas którego – przechadzając się bezpieczną kładką o długości ponad 200 metrów – można obejrzeć zamontowane tam modele ptaków oraz przeczytać ciekawe informacje na ich temat. Mostki rozwieszone są pomiędzy dziesięcioma gniazdami, z których pierwsze znajduje się na wysokości 2,5 m, a ostatnie na wysokości 6,8 metra. Gniazda to bezpieczne, stabilne platformy, na których może przebywać jednocześnie kilka osób. Jest to jedna z pierwszych w Polsce tego typu instalacji.

Innym innowacyjnym i rzadko spotykanym rozwiązaniem, a zarazem atrakcją Parku, jest śruba Archimedesa, czyli znana od starożytności maszyna prosta, którą nawadniano kanały lub osuszano pola. W Parku można zapoznać się z jej działaniem.

Na ścieżce przyrodniczej Parku znajdują się wiaty edukacyjne, łąka motyli, labirynt obrazujący życie zwierząt kopiących nory, place zabaw, miejsca piknikowe i wiklinowe modele zwierząt, które są unikatowym rękodziełem.

Wszystkie konstrukcje i instalacje zaprojektowano z drewna i naturalnych materiałów, a trasy spacerowe zostały tak wytyczone, by osoby przebywające w kompleksie czuły, że obcują z przyrodą w najczystszej postaci, a bogactwo miejscowej fauny i flory nie ucierpiało z powodu obecności ludzi.

Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację

We współpracy z PTTK dla wszystkich odwiedzających Park Dolina Wkry zostały stworzone dwie trasy TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację. Na mapie zaznaczone są punkty, które trzeba odnaleźć w terenie i odpowiedzieć na pytania dotyczące tych punktów.

TRInO dedykowana jest dla wszystkich turystów pieszych i rowerzystów, również do osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia w wędrówkach z mapą i kompasem. Odpowiedzi uzyskane po zaliczeniu poszczególnych punktów przesyłane są przez formularz na stronie http://trino.pttk.pl/karta-startowa.

Plany, plany…

Park Dolina Wkry jest obecnie dostępny od wiosny do jesieni, ale istnieją plany na wykorzystanie Parku zimą, a także koncepcje wprowadzania na jego teren nowych atrakcji w postaci poszerzonej oferty warsztatów dla grup szkolnych czy półkolonii.

Jednym z planowanych na okres zimowy działań, jest przygotowanie i otwarcie na terenie Parku biegowych tras narciarskich. Umożliwi to aktywny wypoczynek zimą i przyciągnie turystów zainteresowanych tym sportem. Dodatkowo na okres zimowy planowane jest stworzenie „Zimowego ogrodu świateł”, w ramach którego prezentowane będą podświetlane kształty zwierząt, co uatrakcyjni pobyt, kiedy dzień jest znacznie krótszy i zmrok nie zachęca do przebywania w Parku.
Na koniec coś pysznego, czyli jeden z pomysłów na promowanie na terenie Parku produktów lokalnych. Mowa o ciastku Pomiechotka, które powstaje w lokalnej cukierni z lokalnych produktów, m.in. z sezonowych owoców z pobliskich sadów.

Idealne miejsce na jednodniowe wycieczki

Park Dolina Wkry jest położony około 40 kilometrów od Warszawy, dlatego często jest wybierany na krótkie jednodniowe wycieczki bez noclegu. W miejscowości Pomiechówek znajduje się stacja kolejowa, a dla turystów zmotoryzowanych przewidziano duże parkingi obok wejścia do Parku. Najchętniej odwiedzają to miejsce rodziny z dziećmi, a leśne alejki są przyjazne zarówno dla spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów czy rodziców z dziećmi w wózkach oraz dla osób z czworonożnymi przyjaciółmi .

Ze względu na swoje walory edukacyjne i przyjazną infrastrukturę, Park jest też niezwykle popularny jako miejsce wycieczek szkolnych. Rolę swoistego przewodnika odgrywa w tym miejscu książka znakomitej polskiej ilustratorki Emilii Dziubak „Rok w lesie”, w której fabułę opowiadają nie słowa, a obrazy dostarczające mnóstwo fascynującej wiedzy o życiu leśnej flory i fauny na tle zmian w rocznym cyklu natury.